Audioteka z blisko 80 mln złotych przychodów w 2020 r.

W rozwój platformy i contentu spółka zainwestowała blisko 6 mln złotych (wzrost o ponad 50% rok do roku).

Skonsolidowane przychody sprzedażowe Audioteki wzrosły rok do roku o 18%, a zysk netto o ponad 27%, do prawie 7 mln złotych. Wzrost przychodów wynikał głównie ze zwiększenia sprzedaży audiobooków wśród klientów indywidualnych (30% r/r), do czego w znaczącym stopniu przyczynił się wzrost sprzedaży w modelu subskrypcyjnym (ponad 100% r/r).

Audioteka to platforma z audiobookami, podcastami i słuchowiskami, a także producent autorskich treści audio. Posiada w ofercie największy w kraju - ponad 12 tysięcy pozycji - zbiór polskojęzycznych audiobooków i podcastów. W ciągu roku spółka wyprodukowała rekordową liczbę ponad 400 nagrań, w tym niemal 300 single voice’ów, 20 superprodukcji, a także ponad 100 podcastów i innych typów nagrań. Rozwijane były m.in. takie produkty jak aplikacje Inspiro (benefit dla pracowników firm) oraz Lecton przeznaczoną dla początkujących i młodszych użytkowników.

Od końca 2020 r. zarząd spółki funkcjonuje w dwuosobowym składzie - Arkadiusz Seidler (chief content officer) i Rafał Bugalski (chief financial officer). Struktura własnościowa nie uległa zmianie - najwięksi akcjonariusze to założyciel i były prezes spółki Marcin Beme (31%), WEV Partners Limited (27,3%) oraz GPV I FIZAN (25,4%). Pozostali akcjonariusze to Ondrej Tomek - inwestor, 20. na liście najbogatszych Czechów magazynu "Forbes" (9,4%), Odra FIZAN (5,4%) i szef Grupy Pracuj.pl Przemysław Gacek (1,8%.).

Audioteka koncentruje się obecnie na umocnieniu pozycji lidera w Polsce, Czechach, na Litwie i Słowacji, a także planuje dalszą ekspansję w Europie. Oferuje już treści w 11 językach, m.in po niemiecku, francusku, hiszpańsku i turecku.

Paweł Piasecki 1017 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.