Zdrowie psychiczne - obszar, w którym działa coraz więcej start-upów

W latach 2019-2020 fundusze VC zwiększyły aż 4,5-krotnie finansowanie europejskich start-upów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Rosnące zainteresowanie tematyką zdrowia psychicznego ma oczywiście związek z pandemią i jej skutkami. Przykładowo we Francji przypadki depresji podwoiły się w 2020 r. W Europie działa w tym sektorze - według portalu Sifted - 79 startupów. Zajmują się m.in. rejestrowaniem snu pacjentów w celu przewidywania depresji, łączeniem pacjentów ze specjalistami, oferowaniem wskazówek do samopomocy oraz ćwiczeń medytacyjnych, a także wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w celu usprawnienia terapii. Prawie połowa z tych firm (35) ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, w Niemczech - 14, a w Szwecji - 10.

Najbardziej finansowany start-up w dziedzinie zdrowia psychicznego na kontynencie, Oura Ring, założono w Finlandii. Firma oferująca urządzenia ubieralne do pomiarów biomedycznych do tej pory pozyskała 140 mln euro. Obrączki Oura Ring mierzą m.in. jakość snu, tętno spoczynkowe, temperaturę ciała i częstość oddechów. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Helsińskim pokazało, że urządzenia te mogą wykrywać oznaki depresji poprzez pomiar wzorców snu i zmienności rytmu serca. Stwierdzono ponadto, że osoby z depresją mają tendencję do ciągłego odwiedzania tych samych miejsc, co Oura może również śledzić.

Podobnymi zagadnieniami zajmuje się francuska firma Dreem, która do tej pory zebrała od inwestorów 41 mln euro. Oferuje pacjentom cierpiącym na bezsenność opaskę na głowę (na zdjęciu powyżej), która mierzy parametry snu, a następnie kompiluje dane w aplikacji, która proponuje odpowiednią terapię poznawczo-behawioralną.

Paweł Piasecki 1018 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.