Sejm przyjął "lex TVN"

Za było 228 posłów, przeciw 216, wstrzymało się 10. Na ustawę zagrażającą pozycji TVN Discovery zareagował już Departament Stanu USA.

Wczoraj posłowie przegłosowali "lex TVN", czyli zgłoszoną przez PiS nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji przewidującą, że właścicielami stacji telewizyjnych w Polsce mogą być wyłącznie firmy z kapitałem krajowym lub z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Uderza to w zasadzie wyłącznie w amerykańską grupę Discovery, właściciela TVN, jednego z dwóch – obok Telewizji Polsat – głównych nadawców komercyjnych w kraju. Dlatego w mediach ustawę określa się jako "lex TVN".

Za było 228 posłów, przeciw 216, wstrzymało się 10. Jeszcze wczoraj po południu wydawało się, że posiedzenie sejmu zostanie odroczone do września, ale po reasumpcji głosowania zarządzonym przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek z PiS izba przyjęła ustawę "lex TVN".

Poseł PiS Marek Suski zapowiedział przed głosowaniem, że w senacie zostanie zgłoszona poprawka do ustawy, która wyłączy z ograniczeń własnościowych kanały działające w oparciu o koncesje na nadawanie satelitarne, co pozwoliłoby nadal funkcjonować kanałowi TVN24. 

Na wczorajsze głosowanie zareagował już Biały Dom, który uważnie obserwuje rozwój wypadków w Polsce, jako że sfinalizowane na wiosnę 2018 r. przejęcie TVN przez grupę Discovery to jedna z największych inwestycji amerykańskich w naszym kraju. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział podczas konferencji prasowej, że „wolne i niezależne media czynią nasze demokracje silniejszymi, czynią sojusz transatlantycki bardziej odpornym, w tym także na działania tych, którzy chcą nas podzielić, są też fundamentalnym elementem naszych relacji dwustronnych". Price skierował apel do polskich władz, by zademonstrowały swoje przywiązanie do tych zasad "nie tylko za pomocą słów, ale też czynów".

(Współpraca: Paweł Piasecki)

Maciej Burlikowski 1716 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.