4 na 10 osób planujących zakup nowego auta chce kupić "elektryka"

Pytanie brzmi: aż czy tylko tyle?

Według badania EY Mobility Consumer Index (MCI) firmy doradczej EY cztery na dziesięć osób planujących zmianę auta chcą kupić samochód z napędem elektrycznym. To wzrost aż o 11 punktów procentowych w porównaniu z danymi z listopada.

Natomiast biorąc pod uwagę plany UE zakładające, że od 2035 r. producenci nie będą mieli w ofercie samochodów spalinowych, można się zastanawiać czy to nie "tylko". Jak wskazuje Michał Lesiuk, partner EY, lider Działu Doradztwa dla Sektora Produkcja Przemysłowa i Mobilność, z analiz EY wynika, że już w 2033 r. samochody elektryczne wręcz zdominują globalną sprzedaż aut, a w Europie stanie się to dosłownie za kilka lat.

Wciąż jedną z barier powstrzymujących klientów przed zakupem samochodu elektrycznego są koszty. I choć zdecydowana większość, bo aż 91% decydujących się na zakup samochodu elektrycznego, byłaby w stanie zapłacić za niego więcej, to z kolei koszty odstraszają tych, którzy zakupu samochodu elektrycznego nie mają w planach.

Poza kosztami wyzwaniem dla rozwoju elektromobilności pozostaje również kwestia punktów ładowania. Dla blisko jednej trzeciej ankietowanych przez EY (32%) jest to jedna z trzech głównych barier powstrzymujących ich przed zakupem EV. 47% wszystkich respondentów (również tych planujących zakup samochodu elektrycznego) uważa, że nie ma wystarczającej liczby punktów ładowania, by komfortowo korzystać z tego typu aut. Nawet w grupie planujących zakup elektryka takie obawy ma 38% badanych.

- Zbudowanie odpowiedniej infrastruktury ładowarek, które będą nie tylko szeroko dostępne dla posiadaczy samochodów elektrycznych i gęsto rozsiane na mapie, ale również szybkie i umożliwiające ładowanie baterii w czasie niezakłócającym istotnie podróży to największe obecnie wyzwanie w sektorze elektromobilności - komentuje Lesiuk.

Maciej Burlikowski 1723 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.