Martin Sun nowym zarządzającym Huawei w Polsce

Przejmie obowiązki od Jeffersona Zhanga.

Chiński koncern technologiczny Huawei zmienia zarządzającego w Polsce, a dokładnie dyrektora zarządzającego biznesem konsumenckim (consumer business group – CBG) – będzie nim Martin Sun (na zdj.), który w tej roli zastąpi Jeffersona Zhanga.

Zhang kierował konsumenckim oddziałem Huawei w Polsce właściwie od początku jego samodzielnej aktywności, czyli od 2017 r. Martin Sun pracuje Huawei od ponad dziewięciu lat, ostatnie dwa lata pracował w Huawei CBG Polska, jako dyrektor odpowiedzialny za całość sprzedaży produktów marki w Polsce. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora zarządzającego w Huawei CBG w Maroku, a poprzednio – menedżera ds. sprzedaży w Pakistanie.

– Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Huawei na świecie – deklaruje Sun. – Mamy tutaj ambitne plany rozwoju i inwestycji w szereg kategorii produktowych, w tym laptopów, smartfonów, smartwatchy czy produktów audio.

Huawei importuje i dystrybuuje m.in. smartfony, akcesoria do nich, tablety i laptopy.

Od 2018 r. chiński koncern jest na amerykańskiej tzw. czarnej liście firm współpracujących z tamtejszym wywiadem, w konsekwencji ma ograniczone możliwości współpracy z amerykańskimi korporacjami, w jego wypadku dotyczy to zwłaszcza firmy Google, producenta najpopularniejszego systemu operacyjnego smartfonów Android. W rezultacie sprzedaż smartfonów tej marki maleje. Ubiegłoroczne przychody ze sprzedaży Huawei Polska wyniosły 2,93 mld zł i były o blisko 20% niższe od osiągniętych w 2019 r.

Oprócz urządzeń konsumenckich Huawei jest także dostawcą urządzeń i infrastruktury telekomunikacyjnej dla operatorów komórkowych. Według danych z 2018 r. to jednak biznes konsumencki generował dwie trzecie przychodów Huawei w naszym kraju.

Maciej Burlikowski 1650 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.