Bank i podcasty: autentycznie, merytorycznie, intymnie

Izabela Tworzydło rzeczniczka prasowa, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Banku BNP Paribas mówi o roli podcastów w komunikacji banku. Projekt powstał w pandemii i wciąż się rozwija.

Dlaczego bank i podcasty? 

To był początek pandemii i obowiązywania obostrzeń. Szukaliśmy efektywnego i świeżego sposobu, aby wypełnić lukę, która powstała w naszej komunikacji z klientami, a zarazem była kontynuacją inicjatywy BNP Paribas Talks – spotkań z inspirującymi ludźmi w oddziałach bankowych w całej Polsce. Stąd decyzja, aby przenieś je do świata wirtualnego. Podcasty, jak żaden inny z nowych kanałów komunikacji, wpisują się w nurt H2H (Human to Human). Przez swoją skromną formę dają słuchaczowi poczucie autentyczności i intymności, co sprzyja dłuższym, pogłębionym materiałom. Jednocześnie podcasty dają możliwość brania udziału w ciekawych spotkaniach w miejscu, w którym akurat jesteśmy – podczas joggingu, podróży do pracy, stania w sklepowej kolejce.

Z drugiej strony obserwujemy trendy i badania, które jasno pokazują, że to medium mocno zyskuje na znaczeniu, staje jednym z najbardziej angażujących. Zgodnie z prognozami eMarketer ogólna liczba słuchaczy podcastów w USA w 2021 r. wyniesie 117,8 mln po wzroście rok do roku o 10,1%. W Polsce z podcastowej oferty korzysta już niemal co trzeci internauta, czyli prawie 9 milionów osób (badanie Tandem Media i Publicis Groupe (listopad 2020 r.)).

Podcasty publikujemy w ramach cyklu BNP Paribas Talks na stronie internetowej oraz na kanale banku w serwisie Spotify. Dotychczas ukazało się 99 nagrań w różnych kategoriach tematycznych (m.in. kultura, biznes, ekologia, kobieta, podróże i psychologia). Łączna liczba odsłuchań wszystkich nagrań to 19834, z czego 10639 na stronie i 9195 w serwisie streamingowym. Słuchacze pochodzą z aż 29 krajów na 5 kontynentach.

Za pomocą podcastów komunikujemy się również z pracownikami. W ramach programu Dobrze, którego celem jest dbanie o dobre samopoczucie osób zatrudnionych w banku, powstają nagrania ze specjalistami z różnych dziedzin, takimi jak psycholog zdrowia, fizjoterapeuta czy dietetyk. Własne podcasty analityczne przygotowuje również nasze Biuro Maklerskie.

Idziemy dalej i nie poprzestajemy na podcastach, stawiamy też na rozwój w obszarze wideopodcastów. W tym roku zrealizowaliśmy serię trzech takich nagrań poświęconych wynikom badań i kwestiom związanym z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu w rolnictwie. Cykl rozmów z ekspertami z sektora Food&Agri "Rozmowy o Zielonym Ładzie" na Spotify pojawił się w tradycyjnej formie audio, a na dedykowanej stronie BNP Paribas Talks jako wideo.

Czy pomaga wam  jakiś zewnętrzny partner, studio, agencja?

Zaczynaliśmy od wynajęcia zdalnego studia i fachowców oraz zaangażowania naszych zaprzyjaźnionych prowadzących – Ani Sańczuk i Maćka Ulewicza, czyli duetu, z którym realizowaliśmy projekt BNP Parbas Talks w Warszawie, w czasach przed pandemią. Dzisiaj konsekwentnie rozwijamy ten obszar komunikacji, m.in. poprzez współpracę z mediami. Eksperci banku regularnie uczestniczą w nagraniach Fintech.pl, Chili Zet, Pulsu Biznesu (cykl "PB do słuchania"), Subiektywnie o finansach czy wraz z  "Media Marketing Polska" (cykl "CMO po drugiej stronie lustra").

 Jak dobierana jest tematyka?

 To medium traktujemy jak pozostałe kanały komunikacji naszego banku, stąd jako marka poruszamy tematy ważne społecznie i tu również nasi słuchacze mogę je znaleźć. Zależy nam na spójności i konsekwencji przekazu. Oprócz tematów biznesowych pojawiają się materiały z wielu dziedzin, m.in. kultury, finansów, ekologii, psychologii, marketingu, czy te związane z celami zrównoważonego rozwoju.

Czy podcasty mają jakąś specjalną promocję? 

 Tak, jak wspominałam wcześniej, mocno promujemy nasze podcasty wewnętrznie wśród naszych pracowników, którzy są naszymi największymi ambasadorami i nośnikami promocji. Korzystamy również z naszych kanałów w mediach społecznościowych czy strony www.

A co z celami biznesowymi  projektu, czy używacie jakichś KPI?

Ten projekt nie ma KPI, zresztą nie zawsze warto patrzeć na projekt tylko przez ten pryzmat. Naszym głównym celem jest dostarczanie wartościowej treści, która jest w dzisiejszych czasach jeszcze bardziej poszukiwana. Spektrum tematyczne jest bardzo różnorodne, myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na bankowym kanale Spotify dostępnych jest już niemal 100 podcastów o łącznej długości ponad 4414 minut. Łącznie odsłuchano je ponad blisko 9200 razy. Liczby mówią same za siebie, a dla nas to potwierdzenie, że warto podążać w tym kierunku.

Rozmawiał: Tomasz Wygnański

Tomasz Wygnański 776 Artykuły

W MMP prawie od 20 lat pisze o marketerach i strategiach marketingowych, a także o detalistach, BTL, digitalu i badaniach. Właściciel 8- kilogramowego kota.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.