Fiński start-up Swappie wchodzi do Polski

W ciągu 5 lat działalności firma kupiła, odnowiła i sprzedała kilkaset tysięcy iPhone’ów.

Swappie, internetowa platforma odnawiania i sprzedaży iPhone'ów, debiutuje na polskim rynku. Fiński start-up oferuje odnowione telefony do 40 proc. taniej i zapewnia, że działają “jak nowe”. Swappie szczyci się nawet 3-krotnym wydłużeniem żywotności iPhone’a, co wpisuje się w trend gospodarki cyrkularnej (obiegu zamkniętego). Każdy telefon podlega 52-stopniowej weryfikacji, a w razie potrzeby dokonuje się naprawy lub wymiany niezbędnych elementów. Cały proces odbywa się w jednym z centrów technologicznych Swappie, w Helsinkach lub Tallinie.

Dostarczenie kurierem zamówienia w Polsce trwa 1-3 dni. Każdy odnowiony iPhone objęty jest 12-miesięczną lub dodatkową 36-miesięczną gwarancją i podlega bezpłatnemu zwrotowi. Telefony oferowane są w czterech przedziałach cenowych - najtańsze kosztują do 1000 zł. Spółka oferuje też pomoc telefoniczną w języku polskim.

- Po co czekać na najnowszy model, który ma ukazać się w tym miesiącu? Po co wymieniać telefon co rok, dwa lata, skoro można mieć świetnie działający iPhone podlegający gwarancji, a jednocześnie ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko? - pyta Sami Marttinen, prezes i współzałożyciel Swappie. Podkreśla, że Polska jest dla spółki strategicznym rynkiem ze względu na jego wielkość oraz otwartość Polaków na nowe technologie, ale także ich skłonność do porównywania ofert w internecie i przemyślanych zakupów. - Tacy klienci wybierają Swappie nie tylko ze względu na konkurencyjną cenę, ale też to, co ona zawiera: gwarancję, darmowy zwrot, akcesoria i obsługę posprzedażową - mówi Marttinen.

Swappie założyli w Helsinkach w 2016 r. Sami Marttinen i Jiri Heinonen. Obecnie spółka działa w 25 krajach europejskich, zatrudnia 850 osób i deklaruje, że ma ponad 500 tys. klientów. W 2019 r. przychody Swappie wyniosły ponad 31 mln euro, co stanowiło wzrost ok. 300% wobec poprzedniego roku. Wśród inwestorów są fundusze TESI, Lifeline Ventures, Reaktor Ventures i Inventure.

Polska stanowi 5. największy rynek dla spółki, po Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Według raportu IDC w 2020 roku w naszym kraju sprzedano 8,5 mln smartfonów za ok. 9 mld zł, z czego iPhone’y stanowiły wartościowo nieco ponad jedną czwartą (2,36 mld zł).

Paweł Piasecki 820 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.