Jak się zmieniać, kiedy wszystko się zmienia?

Agencja Ancymony przygotowała trendbook "Zmiana". Publikacja ma inspirować do zmian w biznesie i aktywnościach marketingowych w nowej, "postcovidowej" rzeczywistości.

Agencja Ancymony opracowała trendbook „Zmiana”. „Media Marketing Polska” jest partnerem medialnym tej publikacji. Jak deklaruje pomysłodawca, trendbook ukazuje inspirujące sposoby adaptacji do nowej rzeczywistości.

"Prawie rok temu, jeszcze jako agencja Schulz, zastanawialiśmy się – w gronie wybitnych ekspertów zarządzających znanymi brandami – jak branża marketingowa może „wygrać z wirusem". Taki tytuł nosił nasz pierwszy raport specjalny wydany pod patronatem "MMP" (a drugi w ogóle). Teraz pod lupę wzięliśmy zmiany, które nowa sytuacja wymusiła lub tylko przyspieszyła. Poruszamy ten temat, bo covidowy kryzys z siłą wodospadu potwierdził prawdziwość słów "jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko się musi zmienić". Wygra tylko ten, kto mądrze dostosuje się do nowej rzeczywistości oraz wprowadzi zmiany tam, gdzie to niezbędne – od poziomu wizji i wizerunku, przez kwestie operacyjne, po rozwiązania czysto techniczne" – napisano we wstępie publikacji.

Trendbook wypełniają głównie case studies opracowane przez ekspertów z rozmaitych branż, którzy wprowadzali zmiany w różnych obszarach swoich biznesów.

Do naszej inicjatywy dołączyły marki: Amica, Allegro, Rossmann, ING Bank Śląski, Bricomarché, GLS, Neonet i TEB Akademia.

Trendbook „Zmiana” można pobrać za darmo tutaj.

Przy okazji agencja opowiada o własnym rebrandingu – o nagrodzonej m.in. Employer Branding Excellence Award przemianie ze statecznego, nieco przykurzonego Schulza w dynamiczne, pełne nowej energii Ancymony.

Człowiek w centrum uwagi

O czym jest ten trendbook? - Po pierwsze o tym, że nadszedł czas, by zapomnieć o branżowym wyścigu zbrojeń i w centrum uwagi znów postawić ludzi. Czy pandemia przyniosła coś dobrego? Z pewnością przynajmniej na jakiś czas stała się szczepionką przeciwko ślepemu podążaniu za pewnymi trendami, wszechobecnej aspiracyjności i ogólnemu oderwaniu reklam od podstawowych ludzkich wartości. Dzięki temu doszło do ogólnej »humanizacji« przekazów – pisze Paweł Rydz, marketing director w Grupie Amica.

Jak taka zmiana wygląda w praktyce, opowiada Mieszko Sibilski, PR manager marki Neonet: - W przypadku wielu marek pogoń za widocznością zepchnęła na dalszy plan realne potrzeby i oczekiwania klientów. W Neonet w zgiełku pandemii dostrzegliśmy obszar, który był dotychczas niezagospodarowany w działaniach komunikacyjnych branży elektro. Zamiast eksponować hasła typu "aktualna promocja", staraliśmy się zachęcić odbiorców do podzielenia się własnymi emocjami – jakich sprzętów używają, czy mieli z tego frajdę, czy się sprawdziły, czego oczekują w przyszłości – mówi.

Technologia w służbie człowieka

Wspomniana "humanizacja" spotyka się z technologią w kolejnym dużym obszarze tematycznym. Z wielu artykułów płynie sugestia, że nowe rozwiązania mogą być nie tyle technologicznym fajerwerkiem, ile użyteczną funkcjonalnością, która wywiera realny wpływ na doświadczenia konsumentów.

- Forma i jakość dostawy w handlu online stanowią bardzo istotny element customer experience. To znaczy, że konsumenci postrzegają realizację zakupu w sklepie online i usługę kurierską jako całość - przekonuje Małgorzata Markowska, promotion & communication manager w GLS Poland.

Całkowicie samoobsługowe i niemal "bezdotykowe" zakupy stacjonarne? To case Rossmanna. Marka połączyła kilka znanych rozwiązań w jedną funkcjonalność. - Rossmann Go wyznaczył zupełnie nowy poziom komunikacji z klientem podczas zakupów w drogerii stacjonarnej przy wykorzystaniu coraz bardziej dostępnych technologii, takich jak płatności mobilne czy geolokalizacja. Staliśmy się pierwszą marką w kategorii drogerii, która wprowadza tak nowoczesne rozwiązania technologiczne w formie przystępnej dla szerokiego grona konsumentów – komentuje Bogdan Maksymiec, dyrektor marketingu w Rossmann SDP.

O interesujących innowacjach w modelu sprzedaży można przeczytać również w artykule o doświadczeniach Bricomarché.

 Operacja zmiana, czyli zmiany na polu operacyjnym

O hybrydowym modelu pracy, który pociąga za sobą zmianę nie tylko roli biura, ale również procesu rekrutacyjnego i podejścia do rozwoju, pisze Maja Chabińska-Rossakowska, dyrektor HR w ING Banku Śląskim. - Kluczowe będzie zarówno uczenie się nowych rzeczy, jak i szybkie oduczanie się tych, które przestały być przydatne - uważa.

Jeszcze szerzej o przejściu do home office traktuje artykuł Barbary Małuszyńskiej, zastępcy lidera programu strategicznego "Kształcenie zdalne" w TEB Akademia. - Kształcenie zdalne, do zeszłego roku jedno z rzadziej wybieranych rozwiązań w szkolnictwie wyższym, nagle okazało się pełnoprawnym systemem, który już na stałe zagości w ofertach uczelni – stwierdza autorka. Podkreśla przy tym, że dziś już nie wystarczy, aby w ogóle zapewniać takie usługi. Trzeba zapewnić ich odpowiedni poziom wobec rosnących oczekiwań odbiorców.

Czy każdy potrzebuje rewolucji?

Czasami nie potrzeba rewolucji, tylko konsekwencji we wprowadzaniu zmian – należy jedynie robić swoje intensywniej lub szybciej. Tak stało się w znanym z akcji charytatywnych serwisie Allegro. - Było dla nas naturalne, że włączymy się również w działania dobroczynne związane z pandemią. Objęły one nie tylko naszych klientów, sprzedawców i pracowników, ale także – przede wszystkim – ochronę zdrowia, jej pracowników i organizacje wcałej Polsce. W sumie przeznaczyliśmy ponad 490 mln zł na rzecz walki ze skutkami COVID-19 – pisze Marta Mikliszańska, head of public affairs and sustainability w Allegro.pl. Na uwagę zasługuje fakt, że działalność serwisu łączy ze sobą wiele różnych grup, z których chyba każda została na różne sposoby zaktywizowana do pomocy lub wsparta.

- Pandemia wymusiła na firmach handlowych wiele zmian, często rewolucyjnych. W naszym przypadku było trochę inaczej. Zrewidowaliśmy naszą strategię w nowej sytuacji. Okazało się, że kierunki rozwojowe, które wyznaczyliśmy wcześniej, są dziś… tak samo aktualne, tylko musimy działać szybciej. Konsekwentnie więc realizowaliśmy zdefiniowane wcześniej cele. Krok po kroku wdrażaliśmy i nadal wdrażamy następne udogodnienia dla naszych klientów i franczyzobiorców, dostosowując się do ich potrzeb. Takie zmiany można określić przyspieszoną ewolucją – uważają Agnieszka Kurowska, dyrektor pionu marketingu oraz Magdalena Wiśniewska, kierownik działu zarządzania projektami w centrali sieci Bricomarché.

"Czy trendbook wyczerpuje zagadnienie? Oczywiście, że nie; ledwo go dotyka. Zmiana to koniec końców temat rzeka (panta rhei)! Nie aspirowaliśmy ani do kompletności, ani do akademickości. Jesteśmy praktykami i stawiamy wyłącznie na to, co jest odpowiedzią na realne potrzeby rynku. Różne punkty widzenia łączy tu zatem nastawienie na praktyczny charakter przedstawionych rozwiązań. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasz nowy trendbook stanie się impulsem do odważnego działania dla niezdecydowanych, a tym, którzy już myślą poważnie o zmianach, podsunie wartościowe inspiracje. Czy stanie się tak w istocie? Pewna jest tylko… zmiana" - piszą pomyslodawcy trendbooka.

Trendbook jest dostępny za darmo tutaj.

 

 

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.