Amazon otwiera w Świebodzinie robotyczne centrum logistyczne [wideo]

Obiekt o powierzchni 193 tys. mkw. to dziesiąte centrum i trzeci obiekt robotyczny Amazona w Polsce.

Inwestycja Amazona w Świebodzinie (pierwsze centrum logistyczne tej firmy w województwie lubuskim i dziesiąte w kraju) zapewni 1 tys. miejsc pracy. Obecnie firma zatrudnia na stałe 23 tys. osób w Polsce, których wspiera 3 tys. robotów transportowych Amazon Robotics.

Łączna powierzchnia centrum logistycznego w Świebodzinie wynosi 193 tys. mkw., co pozwala na magazynowanie do 30 mln produktów. To drugi największy obiekt Amazona w Polsce po centrum w Gliwicach. Budynek zostanie wyposażony w 58 doków dla pojazdów ciężarowych i 28 km taśmociągów.  W ramach zobowiązania Amazona do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w całej działalności do 2040 r. jest w 100% zasilany energią elektryczną, w znacznej mierze "zieloną" - pochodzącą z 3,9 tys. paneli słonecznych. Centrum wyposażono też w ponad 40 stacji ładowania pojazdów elektrycznych dostępnych bezpłatnie dla pracowników i gości firmy.

Wraz z nowym centrum firma uruchomiła w Świebodzinie dwie STEM Kindloteki – edukacyjne przestrzenie multimedialne, otwarte dla lokalnej społeczności. Jedną z nich zlokalizowano w filii Biblioteki Miejskiej w Świebodzinie, a drugą w Świetlicy Inicjatyw Twórczych – Strefie Wsparcia Rodziny. Program STEM Kindloteka realizowany przez Amazona we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog służy popularyzacji edukacji w obszarze nauk ścisłych i technologii (STEM to skrót od słów Science, Technology, Engineering, Maths) wśród uczniów i nauczycieli, ale też integracji lokalnej społeczności.

Paweł Piasecki 998 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.