Facebook, Instagram i WhatsApp z poważną awarią

Przez ok. 6 godzin w poniedziałek główna strona Facebooka nie ładowała się w ogóle, Instagram i WhatsApp były dostępne, ale nie można było załadować nowych treści ani wysłać wiadomości.

To kolejny z problemów Marka Zuckerberga po burzy medialnej związanej z oskarżeniami sygnalistki Frances Haugen. że firma nie reagowała na własne badania dotyczące m. in. negatywnego wpływu Instagrama na zdrowie psychiczne nastolatków.

Doug Madory z firmy Kentik, na którego powołuje się CNN mówi, że wprawdzie firmy czasami tracą łączność z Internetem, gdy aktualizują konfiguracje sieciowe, ale fakt, że taki gigant jak Facebook był offline przez około sześć godzin sugeruje, że pomimo starań nie udało się znaleźć szybkiego rozwiązania problemu. Madory podkreślił, że dla wielu osób Facebook jest praktycznie tożsamy z internetem. Dostęp do tego serwisu był praktycznie niemożliwy od ok. 16 do 22 czasu warszawskiego w poniedziałek 4 października, a korzystanie z Instagramu i Whatsappa było poważnie ograniczone.

W oficjalnym komunikacie Facebook podał, że podstawową przyczyną awarii były błędne zmiany konfiguracji na routerach szkieletowych, które koordynują ruch sieciowy między centrami danych. Awaria miała również wpływ na wiele wewnętrznych narzędzi i systemów, których firma używa w codziennej pracy, co skomplikowało próby szybkiego zdiagnozowania i rozwiązania problemu. Zdaniem reporterki "New York Timesa" sytuację pogorszył fakt, że w związku ze wspomnianą wyżej burzą medialną po wywiadzie Frances Haugen dla programu CNN "60 Minutes" zaostrzono procedury bezpieczeństwa w centrali firmy. To z kolei spowolniło dostęp wielu specjalistów do budynku.

Serwis Downdetector odnotował około 10,6 miliona zgłoszeń utrudnień dostępu do serwisów Facebooka na całym świecie. To zapewne tylko wierzchołek góry lodowej, zważywszy, że ok. 3,5 mld ludzi korzysta z Facebooka, Messengera, Instagrama i Whatsappa. Według "Fortune" awaria spowodowała spadek wartości akcji Mark Zuckerberga o ok. 6 miliardów dol. To dużo, ale warto przypomnieć, że jego majątek jest szacowany na ponad 120 miliardów dol.

Facebook zapewnia, że nic nie wskazuje na to, by zagrożone zostało bezpieczeństwo danych użytkowników.

Paweł Piasecki 754 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.