Frances Haugen ujawnia się jako sygnalistka oskarżająca Facebooka

Pracowała w Facebooku jako product manager, a jej tożsamość została ujawniona w niedzielnym programie CNN "60 Minutes".

37-letnia Frances Haugen ujawniła dziesiątki tysięcy stron wewnętrznych badań i dokumentów Facebooka. Jak wynika z nich, firma wie, że należące do niego platformy (Facebook i Instagram) są wykorzystywane do szerzenia nienawiści, przemocy i dezinformacji, próbowała też ukryć dowody na to. W rezultacie gigant social mediów znalazł się w ostatnich tygodniach pod ostrzałem mediów i opinii publicznej.

W programie CNN "60 Minutes" Haugen powiedziała, że wielokrotnie była świadkiem tego, jak Facebook w obliczu konfliktu interesów między tym, co było dobre dla społeczeństwa i dla firmy, wybierał maksymalizację zysku kosztem dobra publicznego. Sygnalistka przekazała wewnętrzne dokumenty, do których uzyskała dostęp podczas pracy w Facebooku, dziennikowi "Wall Street Journal', który przeprowadził na tej podstawie śledztwo dziennikarskie.

- Wciąż wprowadzamy znaczące ulepszenia, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się dezinformacji i szkodliwych treści. Sugerowanie, że sprzyjamy złym treściom i nic nie robimy, jest po prostu nieprawdą - powiedziała w oświadczeniu dla CNN Business bezpośrednio po programie "60 Minutes" rzeczniczka Facebooka Lena Pietsch.

Haugen, który rozpoczęła pracę w Facebooku jako product manager w 2019 r., a wcześniejszej pracowała dla firm Google i Pinterest, ma zeznawać 5 października przed senacką podkomisją ds. ochrony konsumentów, bezpieczeństwa produktów i bezpieczeństwa danych.

Paweł Piasecki 754 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.