Startuje 37. Warszawski Festiwal Filmowy

W programie blisko 170 filmów, wśród nich liczne premiery światowe, międzynarodowe i europejskie.

Filmem otwarcia 37. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego (WFF) jest "Kapitan Wołkonogow uciekł" rosyjskiego duetu reżyserskiego Natasza Mierkułowa i Aleksiej Czupow, opowieść o przedśmiertnym maratonie skruchy kapitana sowieckiego NKWD Fiodora Wołkonogowa. W tle prześladowania polityczne w ZSRR podczas "wielkiej czystki" - apogeum stalinowskiego terroru w 1938 roku. Film, promowany jako "postmodernistyczna przypowieść z elementami mistycznego thrillera", miał premierę na MFF w Wenecji.

Pierwszego dnia festiwalu będzie też pokazany m.in. "Rozkołys" (kadr z filmu poniżej), dokument o surferach na Bałtyku, pełnometrażowy debiut reżyserski Łukasza Ratuskiego, rocznik 1989, prywatnie pasjonata surfingu oraz snowboardu. To premiera światowa, podobnie jak "Brigitte Bardot cudowna" - najnowszy film fabularny reżysera z dużym dorobkiem - Lecha Majewskiego. Bierze udział w Konkursie Międzynarodowym, w którym zmierzy się m.in. z "Albańską dziewicą" (także premiera światowa), którą również zobaczymy już w piątek 8 października. To najnowszy film albańskiego reżysera Bujara Alimaniego, którego "Delegacja" zdobyła grand prix na WFF w 2018 r.

Inne sekcje konkursowe WFF to Konkurs 1-2 (dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów), Konkurs Wolny Duch (dla filmów niezależnych, nowatorskich i buntowniczych), Konkurs Filmów Dokumentalnych (w nim startuje m.in. wspomniany wyżej "Rozkołys") oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych - fabularnych, dokumentalnych i animowanych, którego zwycięzcy mogą ubiegać się później o Oscara - nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Sekcje pozakonkursowe to m.in. Odkrycia. 

Kina festiwalowymi są tradycyjnie Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz Multikino Złote Tarasy. W odróżnieniu od wrocławskich Nowych Horyzontów, które postawiły w br. na formułę hybrydową, filmy pokazywane będą wyłącznie na dużym ekranie - na szczęście pandemia temu nie przeszkodziła.

O innych wartych obejrzenia filmach i wydarzeniach związanych z WFF będziemy informować w kolejne dni - festiwal trwa do 17 października. Z pełnym programem można zapoznać się tutaj.

Paweł Piasecki 946 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.