Amazon Prime dostępny w Polsce

Czy zagrozi już solidnie ugruntowanemu na naszym rynku i odnoszącemu spore sukcesy Allego Smart?

Usługa Amazon Prime, dostępna od 12 października w Polsce, obejmuje nielimitowane, darmowe dostawy produktów oznaczonych w sklepie internetowym logo Prime, a także dostęp do filmów i seriali w ramach Amazon Prime Video oraz gier komputerowych i subskrypcji kanału Twitch na Prime Gaming. Po darmowym 30-dniowym okres próbnym abonament Amazon Prime kosztuje 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie - tyle samo ile usługa Allegro Smart!. 

Jak słusznie zauważa "Spider's Web", wraz z uruchomieniem programu Prime Amazon "na dobre wszedł do naszego kraju" (przypomijmy, że serwis Amazon.pl wystartował 2 marca 2021 r.). Właśnie dzięki Prime gigant e-commerce umocnił swój globalny prymat. To bowiem jeden z największych programów lojalnościowych na świecie, do którego należy ponad 200 milionów klientów Amazon z 23 krajów. Czy wprowadzenie Prime okaże się "trzęsieniem ziemi" zależy głównie od tego, na ile ten program jest w stanie zagrozić już solidnie ugruntowanemu na naszym rynku i odnoszącemu spore sukcesy Allego Smart!. Lokalny potentat e-commerce nie ujawnia oficjalnie liczby użytkowników swojego programu, ale o jego skali świadczy choćby informacja z sierpnia br., że w ciągu tych trzech lat kupujący zaoszczędzili dzięki niemu 2,8 mld zł na kosztach dostaw. Sprzedaż w Allegro napędzają też ostatnio płatności odroczone.

Przewagą Amazon Prime - obok większego katalogu produktów - są oferowane w pakiecie usługi VOD (Prime Video) i dla graczy, głównie użytkowników Twitcha (Prime Gaming). Jako rosnąca potęga w obszarze produkcji filmowej, konkurująca już śmiało z hollywoodzkimi studiami, Amazon może zaoferować wiele atrakcyjnych treści na wyłączność. Już teraz zapowiada np. premierę w 2022 r. filmu dokumentalnego poświęconego życiu i niezwykłej piłkarskiej karierze Roberta Lewandowskiego.

Program Amazon Prime został uruchomiony w Stanach Zjednoczonych w 2005 r., a usługa Amazon Prime Video wystartowała w 2006 r. (w Polsce pojawiła się pod koniec 2016 r.),

Paweł Piasecki 967 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.