Niemiecka gigafabryka Tesli ma ruszyć pod koniec roku

Zakład w pobliżu Berlina czeka na wydanie ostatecznej zgody przez lokalne władze.

Elon Musk zapowiedział w ten weekend, że Tesla zamierza rozpocząć produkcję auta Model Y w nowej gigafabryce (przedstawionej na wizualizacji obok) w pobliżu Berlina przed końcem br. Musk ma nadzieję, że zakład będzie produkował od 5 do 10 tys. aut elektrycznych tygodniowo do końca 2022 r. Tesla wciąż czeka na wydanie ostatecznej zgody przez lokalne władze, które oceniają wpływ zakładu na środowisko naturalne.

Amerykańska firma zorganizowała w sobotę 9 października w Gruenheide w pobliżu gigafabryki imprezę, podczas której okoliczni mieszkańcy mogli odbyć wycieczkę po nowym zakładzie. Fabryka jest w końcowej fazie budowy, kilkakrotnie opóźnianej przez skargi aktywistów ekologicznych, zaniepokojonych zużyciem wody i potencjalnymi szkodami dla środowiska. Musk zapowiedział, że Tesla zasadzi więcej drzew, niż wycięła podczas budowy, i będzie dążyć do jak najmniejszego zużycia wody w fabryce.

Musk po raz pierwszy ogłosił, że Tesla zlokalizuje swoją europejską gigafabrykę – "maszynę, która buduje maszynę" – w Niemczech w 2019 r. Firma zamierza docelowo produkować w zakładzie 500 tys. samochodów rocznie i zatrudniać w nim 12 tys. osób.

(The Verge)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.