YouTube to już mainstream [wideo]

Tak Susane Wojcicki, CEO YouTube, podsumowała pozycję platformy podczas tegorocznego YouTube Brandcast. Badania pokazują także, że jest to medium skutecznie angażujące użytkowników i oferujące im treści, jakich nie znajdują nigdzie indziej.

YouTube Brandcast, który odbył się - oczywiście w całości online - 28 października, to rodzaj konferencji dla reklamodawców i marketerów chcących dowiedzieć się, jak najefektywniej komunikować się z odbiorcami tej platformy. To konferencja w stylu YouTube, czyli bez najeżonych diagramami prezentacji z Power Pointa, a w formie atrakcyjnych wizualnie i łatwo przyswajalnych informacyjnych pigułek. W krótkich wystąpieniach najważniejsze treści są mocno wyeksponowane na ekranie  - jak na platformę wideo przystało.

W tegorocznym głównym wystąpieniu (local keynote) Iwona Piwek, video sales head w Google, poinformowała, że YouTube w Polsce ma obecnie 25 milionów użytkowników miesięcznie. W grupie komercyjnej medium to ma zasięg większy od czołowych stacji telewizyjnych. Co ważne, użytkownicy YouTube'a znajdują tam treści, których nie znajdują nigdzie indziej. Pytani w badaniu Talk Shoppe wykonanym w lipcu br., jakiego medium brakowałoby im najbardziej, gdyby nagle zniknęły, Polacy postawili YouTube na pierwszym miejscu (39%), przed Netfliksem (21%), Facebookiem (19%), a telewizja została daleko w tyle (9%). Czterech na pięciu użytkowników YouTube uważa, że oferuje on treści, jakich nie mogą znaleźć nigdzie indziej.

- Rok 2021 był rokiem wielu ekranów, w którym na popularności najbardziej zyskał ekran smart TV. Jednak to ekran smartfona pozostawał tym najczęściej wybieranym przez naszych widzów. I dlatego wprowadziliśmy do YouTube'a nowy, mobilny format Shorts, czyli 15-sekundowe filmiki nagrywane bezpośrednio w naszej aplikacji. Mam nadzieję, że połączy on kolejną generację młodych mobilnych twórców z widownią naszej platformy - powiedziała Piwek.

Dla młodych widzów telewizja to już raczej przeżytek, a na pewno w większości sytuacji przegrywa ze smartfonem. Z drugiej strony nowe możliwości otwiera podłączenie telewizora do internetu i wykorzystywanie go do oglądania filmów i seriali z platform streamingowych jak Netflix czy HBO, a także - coraz częściej - właśnie treści z YouTube.

– Chociaż na connected TV nadal dominuje klasyczna telewizja, młodsze grupy wiekowe wybierają streaming na dużym ekranie. Średni czas poświęcany przez posiadaczy CTV na streaming na telewizorze to 50 minut tygodniowo. Przy tym co czwarty użytkownik YouTube deklaruje, że ogląda go też na dużym ekranie – mówi Piotr Marzec, head of market development w Google. – W lipcu 2021 r. z YouTube na ekranie telewizorów korzystało prawie 4,5 mln widzów. Średni czas jaki na to przeznaczali wynosił godzinę i szesnaście minut.

Podczas tegorocznego YouTube Brandcast premierę miał także raport "Efektywność komunikacji marek w świecie wielu ekranów" przygotowany we współpracy Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, firmy badawczej Kantar oraz Google. Jeden z głównych wniosków z tego badania brzmi: wspieranie komunikacji w TV za pomocą wideo online zwiększa efektywność komunikacji. Badacze przyglądali się m.in. skupieniu odbiorców na reklamach. O ile dla telewizji czas oglądania reklamy z pełnym skupieniem uwagi na ekranie wynosił 76%, w przypadku YouTube'a wzrastał do 94%. Silną stroną telewizji jest nadal budowanie świadomości marki, słabością - budowanie zaangażowania, m.in. ze względu na "rozpraszacze". Wtedy z pomocą może przyjść reklama w mediach takich jak YouTube, które zazwyczaj oglądane są samotnie, a ekran bardziej przyciąga uwagę. Reklamodawców coraz bardziej interesują krótkie formaty, trwające 15 sekund lub nawet mniej, co ułatwia utrzymanie uwagi, ale wyzwaniem staje się wówczas stworzenie kreacji, która przy takich ograniczeniach czasowych zdoła przekazać kluczowe treści i zostać zapamiętana. 

Praktycznych wskazówek w tym obszarze dostarczyło m.in. wystąpienie Michała Czyszkowskiego, sales managera Google i Olgierda Cygana, partnera zarządzającego w firmie Welcome Digital, którzy opowiedzieli o nowym podejściu do tworzenia kreacji wideo online w oparciu o podręcznik "ABCD" udostępniony na stronie Think with Google oraz wywodzącą się z niego formułę 3A (Awareness & Action Ads). Chodzi o stworzenie reklam, które przykuwają uwagę, angażują i motywują do działania, a jednocześnie są tanie i szybkie w produkcji (od briefu otrzymanego od klienta do emisji na YouTube może upłynąć zaledwie tydzień) dzięki wykorzystaniu materiałów z bibliotek zdjęć, a konstrukcja modułowa umożliwia tworzenie wielu wersji. Przy takim podejściu dosłownie każda klatka w 10-20 sekundowym filmiku ma precyzyjnie określoną rolę - nie ma "pustych ujęć". Efekty zostały zaprezentowane na spotach dla internetowego biura podróży esky.pl (koszt kreacji poniżej 5 tys. zł) i sieci drogerii Hebe. Wśród osób, które widziały reklamę esky.pl zanotowano 13-procentowy wzrost zapytań o markę w wyszukiwarce Google. 

Zapis całej konferencji YouTube Brandcast w wygodnej formie playlisty (każdy materiał wideo to jedno wystąpienie) można obejrzeć pod tym linkiem.

"Media Marketing Polska" było patronem medialnym tego wydarzenia, podobnie jak konkursu YouTube Works, którego wyniki ogłoszono podczas transmisji online bezpośrednio po YT Brandcast.

Paweł Piasecki 980 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.