Rivian, rywal Tesli, z powodzeniem debiutuje na giełdzie

Firma zebrała ok. 12 miliardów dolarów w największym amerykańskim IPO od 2012 r., kiedy na giełdę wchodził Facebook.

Wartość rynkowa Riviana, producenta elektrycznych pick-upów i SUV-ów, wyniosła po IPO prawie 86 miliardów dol., więcej  niż General Motors i Ford razem wzięte. To mimo wszystko niewiele w porównaniu z Teslą, którą ostatnio rynek wycenił na ponad bilion dolarów, choć firma założona przez Elona Muska jest zdaniem wielu analityków mocno przewartościowana.

Atutem Riviana jest to, że łączy obietnicę robienia czegoś dobrego dla planety (napęd elektryczny zamiast spalinowego) i posiadania auta marzeń, którym dla wielu Amerykanów jest właśnie pick-up, czyli samochód zasadniczo osobowy, ale mogący także pełnić rolę dostawczą dzięki pokaźnej, na ogół otwartej skrzyni ładunkowej,a przy tym dobrze sprawujący się w terenie. Według firmy Edmunds pierwsza trójka najpopularniejszych pojazdów w Stanach Zjednoczonych to od lat auta z tej właśnie kategorii - w kolejności - Ford F-150, Chevy Silverado i Ram.

Inwestorzy są również podekscytowani partnerstwem Riviana z Amazonem. Gigant e-commerce zamówił już 100 tysięcy samochodów elektrycznych tej marki i objął ok. 19% udziałów w firmie je produkującej.

Rivian ma w swojej ofercie dwa modele - pick-upa R1T (zasięg ok. 500 km, cena od 67,5 tys. dol.) oraz SUV-a R1S (zasięg również ok. 500 km, cena od 70 tys. dol.).

Paweł Piasecki 874 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.