MBank chce zwiększyć liczbę aktywnych klientów o jedną trzecią do 2025 r.

Bank zaprezentował założenia nowej strategii.

Bank mBank, należący do niemieckiej grupy Commerzbank, zaprezentował założenia i cele swojej strategii do 2025 r.
Zakłada, że do końca 2025 r. uda mu się zwiększyć liczbę aktywnych klientów z 3,05 miliona (na koniec 2020 r.) do 4,1 miliona. Chce tego dokonać m.in. poprzez pozyskanie 300 tys. młodych klientów dzięki rozwojowi bankowości mobilnej. Oprócz tego zakłada osiągnięcie pozycji w pierwszej trójce w pożyczkach i kredytach hipotecznych na polskim rynku.

Bank zapowiada także rozwój swojej platformy zniżkowej mOkazje w pełnoprawny marketplace z atrakcyjnymi ofertami zakupowymi (okazjami), darmowymi przesyłkami, zakupami ratalnymi i odłożonym (kup teraz, zapłać później) dla swoich klientów.

MBank to czwarty pod względem aktywów bank w Polsce. Podaje, że łącznie ma 5,5 mln klientów bankowości detalicznej, w tym 2,4 mln użytkowników bankowości mobilnej.  

Maciej Burlikowski 1735 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.