Jack Dorsey odchodzi, Parag Agrawal nowym CEO Twittera

Agrawal był dotychczas CTO Twittera. Dorsey pozostanie CEO Square, drugiej firmy, której był współzałożycielem.

W liście zamieszczonym na Twitterze Jack Dorsey napisał, że chce, aby firma wyzwoliła się spod kontroli współzałożycieli. Uważa, że kierowanie firmami przez ich założycieli jest "poważnie ograniczające". Twitter został założony przez Dorseya, Noah Glassa, Biza Stone'a i Evana Williamsa w marcu 2006 r. Dorsey był pierwszym dyrektorem generalnym firmy w latach 2006-2008 i ponownie od 2015 r. Równolegle pełnił również funkcję dyrektora generalnego Square, firmy świadczącej usługi finansowe, którą założył w 2009 r.

Teraz Dorsey skoncentruje się zapewne na zarządzaniu Square (ma w niej 24,4% udziałów), choć latem br. sugerował, że może odejść i z tej firmy na rzecz przedsięwzięć związanych z bitcoinem - jest wielkim fanem kryptowalut. Po przejęciu w br. za gigantyczną kwotę 29 miliardów dol. Afterpay, australijskiego dostawcy usług typu "kup teraz, zapłać później", Square jest poważnym konkurentem zarówno dla innych fintechów, takich jak szwedzka Klarna, ale też firm Visa czy Apple. W 2020 r. przychody Square wzrosły o 102%, do 9,5 miliarda dol.

Choć rozmiarem ustępuje Facebookowi, pod kierownictwem Dorseya Twitter osiągnął rentowność, a na początku 2020 r. jego kwartalne przychody po raz pierwszy przekroczyły miliard dolarów. Urodzony w Indiach 37-letni Parag Agrawal (na zdjęciu) jest związany z firmą od dekady. Zaczynał w październiku 2011 r. jako inżynier zajmujący się produktami reklamowymi. Na stanowisko dyrektora ds. technologii (CTO) został powołany sześć lat później. Jednym z najważniejszych projektów Agrawala jako CTO było nadzorowanie platformy Bluesky, uruchomionej w grudniu 2019 r., promowanej jako "otwarty i zdecentralizowany standard dla mediów społecznościowych". Jest to przedsięwzięcie bardzo ważne dla Dorseya i może wyznaczać kierunek, w którym pójdzie Twitter.

Paweł Piasecki 895 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.