Sejm RP odrzucił weto Senatu do "lex TVN"

Teraz prezydent musi zdecydować co dalej z nowelizacją. Ma na to trzy tygodnie.

Sejm RP odrzucił weto Senatu do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Przypomnijmy, że przewiduje ona, iż właścicielami stacji telewizyjnych w Polsce mogą być wyłącznie firmy z kapitałem krajowym lub z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Uderza to w zasadzie wyłącznie w amerykańską grupę Discovery, właściciela Telewizji TVN, dlatego potocznie jest nazywana "lex TVN".

Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Ma on trzy możliwości: może ją podpisać lub zawetować. W razie weta sejm musiałby je odrzucić większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy liczby posłów. Taką większością rządząca koalicja nie dysponuje. Prezydent może także skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją (całości lub wybranych przepisów).

Z trzech głównych grup telewizyjnych w kraju TVN prezentuje linię polityczną krytyczną wobec rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy. Telewizja Polska, jako państwowy nadawca, jest wybitnie prorządowy, natomiast Telewizja Polsat, będąca częścią grupy mediowo-telekomunikacyjnej Zygmunta Solorza, stara się zachować neutralność.

Amerykańska grupa Discovery powołuje się na zapisy polsko-amerykańskiego traktatu gospodarczego, zapowiada możliwość wystąpienia do międzynarodowego arbitrażu i przypomina, że TVN to jedna z największych amerykańskich inwestycji w Polsce. Sprawę ostro skomentował na Twitterze Bix Aliu, chargé d'affaires Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce. Zarząd TVN Grupa Discovery wydał oświadczenie, w którym uchwalenie ustawy nazywa "zamachem na wolne media".

Gorące spory wokół "lex TVN" zaraz po przyjęciu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w sierpniu br.  komentował na tej stronie Piotr Machul.

 

Maciej Burlikowski 1696 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.