Organizacje dziennikarskie przeciwko "lex TVN"

Zaprotestowały Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Press Club Polska oraz Towarzystwo Dziennikarskie. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nie zabrało głosu.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (SDRP) uważa uchwalenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji "za kolejny krok do zawłaszczania mediów i podporządkowanie ich ideologii prezentowanej przez aktualnie rządzące ugrupowanie polityczne. - Przeforsowany w trybie niezgodnym z regulaminem Sejmu i dobrym obyczajem dokument, wbrew pokrętnym tłumaczeniom, wcale nie przyczyni się do wprowadzenia wzorowego ładu medialnego w Polsce, ale ze względów cenzuralnych wycelowany jest jedynie w stację telewizyjną, która ma odwagę wykazywać się dziennikarską rzetelnością i informować Polaków o wszystkich aspektach życia, w tym także o błędach popełnianych przez władze. Zamach na TVN odczytujemy jako kolejną próbę ograniczania społeczeństwu dostępu do rzetelnej informacji i sprzeniewierzenie konstytucyjnej gwarancji wolności słowa  – czytamy w oświadczeniu SDRP. 

Przeciwko "lex TVN" zaprotestował też Press Club Polska. "Uchwalając nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji Sejm RP dopuścił się pogwałcenia wolności mediów w Polsce. Każda próba osłabienia lub likwidacji mediów niezależnych od władzy jest działaniem wrogim wobec obywateli. Narusza bowiem wprost zapisane w Konstytucji RP wolność prasy oraz prawo do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Takie postępowanie nie ma nic wspólnego z działaniem dla dobra publicznego… Potoczna nazwa tej nowelizacji – „lex TVN” nie oddaje jednak w pełni powagi sytuacji. W niebezpieczeństwie są bowiem wszystkie redakcje i media, których praca nie spodoba się władzy. Jak pokazują dzisiejsze wydarzenia, można bowiem przyjąć dowolne przepisy wymierzone we wskazane medium. Powtarzamy słowa, które wypowiedzieliśmy już w lipcu: nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, wymierzona de facto w jednego nadawcę – telewizję TVN – jest kolejnym przykładem instrumentalnego traktowania prawa przez polityków w celu realizacji własnych interesów. Od Prezydenta RP oczekujemy zawetowania tej ustawy" - brzmi oświadczenie Press Club Polska.  

"Ustawa „lex TVN” niespodziewanie, ekspresowo i bezprawnie przegłosowana przez Sejm oznacza, że priorytetem władzy PiS jest obecnie kneblowanie wolnych mediów. Skutkiem „lex TVN” będzie eliminacja jedynego niezależnego od władzy dużego nadawcy telewizyjnego przez zmuszenie go do sprzedaży części lub całości firmy. Grozi to podporządkowaniem TVN władzy, która ma już TVP i wywiera znaczący wpływ na Polsat. To kolejne duszenie wolności słowa po zadławieniu prasy regionalnej przez Orlen....Apelujemy do międzynarodowych organizacji broniących wolności słowa o sprzeciw wobec „lex TVN"- brzmi z kolei oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego

Sejm w piątek przyjął ustawę znaną jako lex TVN, odrzucając senackie weto. Głosowało 452 posłów: za było 229 posłów, przeciw 212, a 11 się wstrzymało. Odrzucenie senackiego weta oznacza, że lex TVN trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.