Polsat Plus odkupuje od Solorza aktywa za 1,7 mld zł

Grupa mediowo-telekomunikacyjna wchodzi w nieruchomości i energetykę.

Grupa mediowo-telekomunikacyjna Polsat Plus, właściciel Telewizji Polsat (największy prywatny nadawca telewizyjny w kraju - 39 kanałów), największy dostawca płatnej telewizji, właściciel sieci komórkowej Plus, firmy telekomunikacyjnej Netia, odkupi od swojego założyciela i największego akcjonariusza - Zygmunta Solorza - aktywa w dziedzinie energetyki i nieruchomości za łącznie 1,7 mld zł.

Za 0,8 mld zł Polsat Plus stanie się właścicielem 67% udziałów w tzw. zielonych aktywach ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin). Te aktywa to spalarnia biomasy, instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe, spalarnie śmieci. Grupa chce przekonywać do szerszego wykorzystania wodoru jako paliwa energetycznego i analizuje inwestycje w małe reaktory jądrowe. Ten segment działalności będzie wymagał co najmniej 5,5 mld zł inwestycji w ciągu pięciu lat.

Z kolei za 0,9 mld zł grupa odkupi dwie trzecie udziałów w Porcie Praskim - warszawskiej inwestycji deweloperskiej Solorza (38 ha w dzielnicy Praga Północ).

- Jeżeli chodzi o nasze nowe obszary działalności, to w obszarze energetyki przewidujemy z tego tytułu uzyskać powtarzalne ok. 500-600 mln rocznie dodatkowego wyniku EBITDA już w roku 2026 - przekonuje Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych, Cyfrowy Polsat i Polkomtel, Grupa Polsat Plus i zapewnia inwestorów o utrzymaniu dotychczasowej polityki dywidendowej.

Przypomnijmy, że wiosną (w marcu) tego roku Polsat Plus sprzedał za 7 mld zł infrastrukturę techniczną sieci komórkowej Plus (głównie maszty telekomunikacyjne) hiszpańskiej firmie Cellnex Telecom.

Maciej Burlikowski 1723 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.