Oświadczenie Zarządu Izby Wydawców Prasy w sprawie "lex TVN"

Izba dołącza do organizacji apelujących do prezydenta Dudy o weto.

W oświadczeniu Izby Wydawców Prasy w sprawie "lex TVN" - nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - czytamy

"Zarząd IWP z niepokojem przygląda się nowelizacji Ustawy o Radiofonii i TV zwanej potocznie LEX TVN. Przyjęcie tego kontrowersyjnego projektu oraz tryb jego uchwalenia przez Sejm stawia pod znakiem zapytania konstytucyjne wolności słowa i prowadzenia działalności gospodarczej. Członkowie Zarządu IWP uznają, że intencją tych przepisów jest uderzenie w największego komercyjnego nadawcę telewizyjnego, a głównym celem ograniczenie, bądź wyłączenie krytycznego dla władzy przekazu treści informacyjnych i publicystycznych. W tym sensie jest to zagrożenie dla gwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa i dotyczy całej sfery niezależnych mediów. Wejście w życie tego prawa, może także spowodować retorsje ze strony Stanów Zjednoczonych i pogłębi negatywny obraz Rzeczypospolitej Polskiej w oczach zachodnich partnerów, pogorszy też nasze bezpieczeństwo narodowe i osłabi pozycję Polski w świecie krajów demokratycznych. Dlatego też apelujemy do pana prezydenta Andrzeja Dudy o złożenia weta w sprawie tej ustawy. Tylko prezydent może dziś zastopować szkodliwe dla polskiej racji stanu przepisy i chronić – zgodnie z przysięgą – konstytucyjne wartości naszego państwa.

Wcześniej w tej sprawie apelowały m.in.:

Gorące spory wokół "lex TVN" zaraz po przyjęciu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w sierpniu br.  komentował na tej stronie Piotr Machul.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.