Jak nie być boomerem? - Niepokorne Z (3)

Publikujemy trzeci z serii artykułów, w których cztery młode autorki przyglądają się przekonaniom i stereotypom dotyczącym pokolenia Z.

Czy „Genzie” to ludzie tak dobrze określeni, jak mówią nam to tysiące raportów, badań i źródeł próbujących dokonać charakterystyki młodych? Niekiedy trudno nie ulec masowym medialnym narracjom, próbującym przykleić do młodych ludzi kolejną łatkę związaną na przykład z zapatrzeniem w telefon, biernością wobec zmieniającego się świata czy niechęcią do pracy. Jak jest w rzeczywistości?
 
Paula Sołtysiak, strategy group head, VMLY&R
Pokolenie nadmiernych konsumpcjonistów?
 
Firmy celujące w pokolenie Z muszą być w stanie przejrzeć stereotypy krążące na ich temat i nauczyć się, na co zwracać uwagę i jak uwzględniać te spostrzeżenia w swojej strategii. 
 
Pokolenie Z to nieoczywista grupa konsumentów, bo z jednej strony oskarża się je o rozwój gigantów fast fashion, takich jak Shein, Zaful i Boohoo, a z drugiej przypisuje się mu działalność na rzecz klimatu i sprawiedliwości społecznej. 
 
Na TikToku pojawił się ostatnio trend hauli zakupowych z Shein, a filmiki utworzone za pomocą hashtagu #sheinhaul mają 2,6 mld wyświetleń. Influencerzy, którzy publikują takie treści, wzmacniają ten nadkonsumpcyjny wizerunek i stwarzają problematyczny dla środowiska trend. Mimo to generacja Z oczekuje, żeby firmy, które wybierają, były godne zaufania i autentyczne. Śledząc wiele marek odzieżowych, nawet na rodzimym rynku, można zauważyć, że słowo “transparentność” pojawia się w ich komunikatach coraz częściej. Marki takie jak Nago, Vvidoki, Elementy, Łyko czy Pulpa to przykłady tego, że coraz więcej biznesów z branży odzieżowej decyduje się na prowadzenie ekologicznych i etycznych działalności. Generacja Z chce tchnąć nowe życie w to, jak wygląda odpowiedzialność biznesu. A jednym z najważniejszych elementów, które wyłoniły się z badań w ciągu ostatnich kilku lat, było skupienie się na wartościach. Spoglądają poza namacalne produkty i próbują zrozumieć, jaka jest misja firmy, a także co tak naprawdę stara się zbudować dla społeczeństwa.
 
Marki muszą stworzyć środowisko zaufania, kiedy docierają do tego wyjątkowego pokolenia. Dlatego naprawdę ważne jest, aby trzymały się swoich wartości i upewniały się, że są autentyczne i wierne tym wartościom. Ciekawym przykładem takiego działania jest wiosenna kampania marki Levi’s, której głównym celem było zachęcenie konsumentów do podejmowania bardziej świadomych decyzji dotyczących wyboru odzieży. Influencerzy i aktywiści, którzy wzięli udział w tym projekcie, podzielają zaangażowanie i pasję Levisa w realizacji działań o bardziej zrównoważoną przyszłość.
 
Tekst: Alicja Mękarska. Junior Content Partnerships Manager, Brand24
 
Poprzednie odcinki:
Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.