Maspex ma zgodę UOKiK na przejęcie CEDC

Grupa Maspex kupuje CEDC, lidera na polskim rynku wódki, od Roust Corporation. Po finalizacji transakcji powstanie największa polska grupa spożywcza.

Na początku listopada 2021 r. wadowicki Maspex, właściciel m.in. marek Tymbark, Kubuś, Lubella i Łowicz, podał, że zamierza kupić kultowe polskie marki, ale tym razem alkoholowe, w tym Żubrówkę, Soplicę i Bols. Zgodę na transakcję musiał jeszcze wyrazić UOKiK. I tak się stało.

- Prezes Urzędu Ochrony  Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego wszczętego na wniosek  GMW Holding S.A. z siedzibą w Wadowicach wydaje zgodę na dokonanie koncentracji,  polegającej  na  przejęciu  przez  GMW  Holding  S.A.  z  siedzibą w Wadowicach kontroli nad CEDC International sp. z o.o. z siedzibą w Obornikach - informuje HandelExtra.pl UOKiK. I dalej: - W związku z art. 83 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, prezes UOKiK odstępuje od uzasadnienia niniejszej decyzji z uwagi na fakt, iż decyzja w całości uwzględnia żądanie strony, nie rozstrzyga przy tym spornych interesów stron, nie została również wydana na skutek odwołania (...). 

Grupa Maspex kupuje CEDC od Roust Corporation. – Długo czekaliśmy na taki projekt – mówił w listopadzie Krzysztof Pawiński, współwłaściciel i CEO Grupy Maspex (na zdjęciu). Po finalizacji transakcji powstanie największa polska grupa spożywcza o obrotach przekraczających 11 mld zł. To już 20. przejęcie firmy z Wadowic, w tym dziewiąte w naszym kraju.

CEDC to lider na rynku wódki z udziałem powyżej 47% (ilościowo) i największy importer zagranicznych alkoholi w naszym kraju. W 2020 r. spółka uzyskała obrót ze sprzedaży rzędu 5,7 mld zł. Niespełna 10% sprzedaży jest realizowane na rynkach zagranicznych, a produkty spółki trafiają do prawie 100 krajów świata.

- Wchodzimy w całkowicie nowy, ale bardzo interesujący segment rynku i poszerzamy portfolio o kolejne kultowe polskie marki, w tym Żubrówkę – legendarną polską wódkę znaną na całym świecie. Ich bezdyskusyjna siła rynkowa – pozycja i znajomość oraz to, że będą skupione w jednych rękach, to kolejne atrybuty transakcji – mówił Krzysztof Pawiński.

To nie jedyna duża zmiana właścicielska jaka w ostatnim czasie ma miejsce na polskim rynku alkoholi mocnych. Na początku grudnia br. Grupa funduszy będących właścicielem siec Żabka sfinalizowała ogłoszony w sierpniu zakup firmy Stock Spirits [szczegóły tutaj]. Kilka dni później UOKiK poinformował o nabyciu przez poznańską spółkę BGW części mienia Fabryki Wódek „Polmos Łańcut” w Łańcucie, konkretnie zakładu produkcji alkoholu. BGW jest właścicielem gorzelni w Rąbczynie, którą kupiła w 2002 r. Produkuje też suszony wywar kukurydziany i olej kukurydziany. Polmos Łańcut należy do United Beverages Group.

(Handelextra.pl)

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.