Rząd da po 100 zł na wymianę dekodera naziemnej TV

W 2022 r. zmiana standardu nadawania - problem dla ponad 2 mln gospodarstw domowych.

W tym roku zmieni się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - z dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Dla części odbiorców będzie się to wiązało z koniecznością wymiany dekoderów. Rząd obiecuje wsparcie - po 100 zł na rodzinę.

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji będzie przeprowadzana etapami (w różnych województwach) - od marca do czerwca. Rząd szacuje, że 30% gospodarstw domowych odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny, a z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (Raport Krajowego Instytutu Mediów Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja NTC).

- Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je – w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera - obiecuje minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie i będzie je można uzyskać do końca 2022 r.

Maciej Burlikowski 1716 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.