Arabia Saudyjska inwestuje w Polsce, a węgierski MOL kupi stacje paliw po Lotosie

W zamian Orlen odkupi od niego stacje na Węgrzech i Słowacji.

W zamian za zgodę na przejęcie koncernu naftowego Lotos przez koncern Orlen Komisja Europejska postawiła warunek: Orlen musi odsprzedać 30% mocy produkcyjnych Lotosu w zakresie rafinacji (produkcji paliw) i aż trzy czwarte stacji benzynowych należących do Lotosu.

Te 30% Lotosu kupi Saudi Aramco, państwowy koncern naftowy z Arabii Saudyjskiej. Orlen zawarł z Saudyjczykami długoterminowy kontrakt na dostawy ropy, która ma w przyszłości zaspokajać ok. 45% krajowego zapotrzebowania. Dotychczas 90% ropy kupujemy od Rosji.

Z kolei 417 stacji paliw po Lotosie kupi węgierska firma naftowa MOL (podobnie jak Orlen i Lotos spółka skarbu państwa). W zamian Orlen odkupi od niego 144 stacje na Węgrzech i 41 na Słowacji. Orlen zawarł także z MOL umowę na dostawę paliw na osiem lat.

Maciej Burlikowski 1716 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.