Co nowego w social mediach

W cyklu tekstów przygotowywanych przez Małgorzatę Obielak z agencji marketingu efektywnościowego Performics przyglądamy się innowacjom i trendom w mediach społecznościowych.

Dzisiaj o nowych rozwiązaniach w mediach społecznościowych, które pomogą twórcom tworzyć atrakcyjny content m.in. dzięki możliwości remiksowania filmów na Instagramie. Czy rozwiązanie się przyjmie, a może raczej, czy zdąży się przyjąć, bo… Instagram testuje na niektórych rynkach płatną subskrypcję. Aplikacja ma ponad miliard MAU (GWI Q4 2021), ale nasuwa się pytanie, czy po wprowadzeniu opłat nadal utrzyma swoją wysoką pozycję w rankingu kanałów pod względem liczby użytkowników oraz najchętniej pobieranych aplikacji, czy może wiele osób ograniczy korzystanie z tego kanału. Czas pokaże. Dla osób chcących być na bieżąco z nowościami polecamy również kilka raportów oraz szkoleń m.in. od Snapchata, The Influencer Marketing Factory oraz LinkedIna. Zachęcam do lektury i zadawania pytań na naszym kanale na TikToku.

Instagram i nowe możliwości video

Instagram dodaje nową funkcję, którą możemy już znać z TikToka, a jest nią możliwość remiksowania wszystkich filmów, które ludzie publikują w aplikacji, nie tylko Reels. Pozwoli to użytkownikom na odpowiadanie i reagowanie w kreatywny sposób na filmy innych twórców. Nowa opcja pozwoli wykorzystywać wszystkie funkcje Reels podczas edycji remiksowanych filmów takich jak efekty, miksowanie audio czy podkładanie głosu lektora. W przypadku filmów dodanych przed uruchomieniem tej funkcji, twórcy muszą ręcznie zezwolić na tworzenie remiksów.

Płatne subskrypcje na Instagramie

Kolejny ruch ze strony Instagrama, który rozpoczął testy nad nową funkcją, która pozwalałaby twórcom zarabiać na swoich treściach. Taka nowość pozwoliłaby twórcom na wprowadzenie na ich kontach subskrypcji, które umożliwią użytkownikom dostęp do ekskluzywnych treści, takich jak wideo, zdjęcia, wpisy i transmisje na żywo. Według informacji, każdy z twórców będzie mógł ustalić koszt miesięcznej subskrypcji, a dostęp będzie możliwy do wykupienia w sklepach Google Play oraz App Store. Na ten moment, testy są prowadzone wyłącznie w USA, a zaproszono do nich tylko kilku wybranych influencerów.

LinkedIn udostępnia nowe kursy

Platforma dodała nowe kursy do swojego centrum edukacyjnego, które obejmują kluczowe elementy budowania obecności na platformie oraz wykorzystania różnych narzędzi oraz zasobów reklamowych i promocyjnych. Kursy jakie będzie można znaleźć to: Budowanie organicznej obecności za pomocą stron LinkedIn, budowanie pełnej strategii marketingu treści oraz kreatywne projekty dla LinkedIn. Kursy zawierają dokładny przegląd każdego elementu i dodatkowy kontekst dotyczący różnych sposobów korzystania z narzędzi platformy. Kursy dostępne tutaj.

Stories na TikToku

Co jakiś czas TikTok wprowadza nowe możliwości na swojej platformie, a kolejną z nich mają być Stories. TikTok wprowadza zmianę w swojej wciąż eksperymentalnej funkcji Stories, która zintegrowałaby TikTok Stories z głównymi kanałami „For You” i „Following” w aplikacji, w przeciwieństwie do przechowywania elementu Stories w osobnej przestrzeni. Według planu Stories będą znikały z platformy po upływie 24 godzin, a dla ułatwienia ich identyfikacji treści tego typu zostaną specjalnie oznaczone za pośrednictwem dedykowanego taga. Rozwiązania te są na razie w fazie testów, i nie są widoczne dla wszystkich użytkowników. 

Zakupy w mediach społecznościowych

The Influencer Marketing Factory, na początku grudnia ubiegłego roku przeprowadziło ankietę wśród ponad 1000 amerykańskich konsumentów, aby poznać ich punkt widzenia na handel społecznościowy. Badania wykazały m.in., że aż 57% respondentów dokonało zakupu podczas transmisji live. Nic dziwnego, że Meta, YouTube, TikTok czy Pinterest inwestują coraz bardziej w live commerce. Cały raport do pobrania tutaj.

Średnie wydatki na reklamę w ekosystemie Facebooka

Sotrender przygotował raport, w którym przeanalizował średnie wydatki na reklamę w ekosystemie Facebooka w 2021 roku. Z analizy wynika, że na Facebooku i Instagramie średnie CPC wynosiło 0,72 zł, zaś CPM 6,84 zł. Warto pamiętać, że wysokość stawek zależy od wielu czynników, w tym od modelu zakupu, sezonowości czy ważnych okresów w ciągu roku (np. Black Friday czy Święta Bożego Narodzenia) oraz wydarzenia sportowe (np. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej).

Snapchat i statystyki walentynkowe

Walentynki zbliżają się dużymi krokami, dlatego więc warto zaplanować działania w tym czasie. Snapchat podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat zaangażowania użytkowników w okolicach święta zakochanych. Według najnowszego raportu, zaangażowanie zarówno w Stories, jak i Lenses znacznie wzrasta w okolicach Walentynek. Platforma zauważa również, że użytkownicy bardzo szybko reagują na powiązane reklamy push w aplikacji, a kampanie AR są szczególnie skuteczne. Materiał dostępny tutaj.

Tekst: Małgorzata Obielak, Performics

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.