Nasze rekomendacje: seriale

Drugi odcinek cyklu, w którym odsłaniamy redakcyjne gusta i guściki.

Nieczęsto mamy okazję zwrócenia uwagi na inspirujące nas filmy, seriale, książki, podcasty i inne formy artystycznej wypowiedzi. Elastyczna formuła "Kroniki" (tradycyjnie zamieszczanej w styczniowym numerze "Media Marketing Polska") pozwala nam na tę "chwilę słabości". Odsłaniamy więc nasze redakcyjne gusta i guściki. Dziś - seriale.

„Człowiek z wysokiego zamku” ("The Man in the High Castle") - Amazon Prime Video

Znakomita cenowo oferta subskrypcyjna Amazon Prime (49 zł za rok) spowodowała, że coraz więcej widzów w Polsce interesuje się biblioteką VOD tego serwisu. Serial nie jest nowy, ale na pewno wart poznania. Wyprodukowali go Ridley Scott i Frank Spotnitz. Inspiracją do serialu była proza Philipa K. Dicka.

To opowieść o historii alternatywnej - po zwycięstwie Niemiec i Japonii w II wojnie światowej. Mamy tam okupowane Stany Zjednoczone i działający w nich ruch oporu. Siła tego serialu to nie tylko zaskakujące punkty zwrotne i nietuzinkowe pomysły, do których Dick przez lata zdążył nas już przyzwyczaić. Siła tej produkcji to przede wszystkim sugestywne pokazanie alternatywnego świata. Mam na myśli nie tylko rekwizyty - fantastyczne samochody i urządzenia powszechnego użytku, czy budynki (akcja dzieje się w latach 50. i 60.) - ale także bardzo wiarygodnie przedstawioną rozgrywkę polityczną między Rzeszą a Cesarstwem.

„Fauda” - Netflix

Nie ma zbyt wielu dobrych filmów o konflikcie izraelsko-palestyńskim, a seriali to już w ogóle jak na lekarstwo. "Fauda" to produkcja Netfliksa zapoczątkowana w 2015 r. Tytuł ma podwójne znaczenie – po arabsku oznacza chaos, a w żargonie służb specjalnych dekonspirację agenta. Dotąd powstały trzy sezony, producenci zapowiadają czwarty. To produkcja izraelska, więc prezentuje konflikt z tej właśnie strony. Opowiada o agentach służby bezpieczeństwa. Bohaterowie nie są jednoznaczni, bynajmniej nie kryształowi, czasem trudno się z nimi identyfikować, ale to akurat należy zaliczyć twórcom na plus. Serial przekonująco pokazuje codzienność w sytuacji ciągłego zagrożenia, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie, z naciskiem na żydowską. Jest i przyzwoite tempo, i suspens, wszystko to, co przykuwa naszą uwagę, więc jeśli ktoś jeszcze nie widział, to warto, żeby się skusił.

Rekomendowali: Tomasz Wygnański ("Człowiek z wysokiego zamku") i Maciej Burlikowski ("Fauda").

Tomasz Wygnański 775 Artykuły

W MMP prawie od 20 lat pisze o marketerach i strategiach marketingowych, a także o detalistach, BTL, digitalu i badaniach. Właściciel 8- kilogramowego kota.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.