Czyń-my dobro! Dla nie-chcianych - kampania społeczna Fundacji Bonifraterskiej

Autorem pomysłu kampanii zwracającej uwagę na osoby niepełnosprawne intelektualnie, wykluczone, nieradzące sobie życiowo jest agencja PR Mind&More.

Pomysł na kampanię " Czyń-my dobro! Dla nie-chcianych" zrodził się z chęci pomagania podopiecznym placówek prowadzonych przez Fundację Bonifraterską.

- W bonifraterskich Domach Pomocy Społecznej mieszkają pełnoletni, niepełnosprawni intelektualnie, głównie mężczyźni, których los nie wzbudza takiej społecznej empatii, jak chociażby widok chorego dziecka czy akcje ratujące zwierzęta. Jednak Ci dorośli, są pod wieloma względami jak dzieci - niezaradni, zależni od pomocy innych i zasługują na godne warunki życia, profesjonalną opiekę, życzliwość, uwagę, drobne radości. – mówi Marta Orzełowska, Prezes Fundacji Bonifraterskiej. To, że zazwyczaj ich nie widać - często są skrywani w domach lub specjalnych ośrodkach - nie oznacza, że ich nie ma, że nie mają potrzeb, marzeń i że nie można uczynić ich życia lepszym. Podobnie jest z osobami starszymi z demencją, z opieką nad którymi rodziny lub dzieci sobie nie radzą i wówczas przychodzą co nich wyrzuty sumienia ("Czy ja mogę oddać/matkę do domu opieki?"), a z drugiej strony ostracyzm społeczny ("Jak mógł oddać matkę/ojca", itd. itp.).

Kampania ma zwrócić uwagę, że potrzebujący są wśród nas i że to my (każdy z nas) może im pomóc. Autorem pomysłu na kampanię jest agencja PR Mind&More.  Wykorzystane w niej grafiki i animacje są autorstwa Kacpra Buratyńskiego, studenta Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku „Film animowany i efekty specjalne". Został on polecony Fundacji Bonifraterskiej przez swojego wykładowcę Mariusza Wilczyńskiego, jednego z najlepszych animatorów w Polsce. Autorem muzyki do animacji jest Łukasz Pieprzyk, kompozytor muzyki filmowej (np. do filmów: "Legiony" i "Dywizjon 303") i elektronicznej. Studiował kompozycję u prof. Krzysztofa Pendereckiego, kształcił się też m.in. na kursie muzyki filmowej w Nowym Jorku.

Akcja ma zasięg ogólnopolski. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej Fundacji oraz facebookowych profilach bonifratrów i Fundacji Bonifraterskiej. Kampanię wspierają już m.in. Jetline i Multikino, trwają rozmowy z kolejnymi partnerami.

Więcej informacji, w tym pełny zestaw grafik i animacji przygotowanych na potrzeby kampanii: https://fundacjabonifraterska.org/czyn-my-dobro/

Paweł Piasecki 979 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.