Free Now z pierwszym globalnym raportem "Mobility as a Service 2022"

Raport przynosi podsumowanie 2021 r., a także przedstawienie najważniejszych trendów w mobilności miejskiej na najbliższe lata.

“W 2021 roku Free Now stało się prawdziwą Super-App dla mobilności, która dokonała integracji współdzielonych usług, takich jak: e-hulajnogi, e-skutery, e-rowery i carsharing” – czytamy w pierwszym globalnym raporcie niemieckiej firmy “Mobility as a Service 2022”. Podstawą operacyjną nadal pozostaje ride-hailing (przewóz osób samochodami). Miasta z największą liczbą przejazdów autami Free Now w Europie to w kolejności Dublin, Paryż, Londyn i Warszawa. Firma zanotowała w ub.r. w Europie 79-procentowy wzrost zamówień na przejazdy autami elektrycznymi (rekordowy w Hiszpanii – o 779%, w Polsce o 60%).

W związku z podjętą przez firmę współpracą z takimi firmami jak Dott, Tier czy Voi, w ub.r. Free Now zanotowało znaczny wzrost przejazdów e-skuterami i e-rowerami. Pod koniec 2021 r. blisko 84 mln Europejczyków miały dostęp do dwóch lub więcej opcji transportowych w aplikacji. Wzrost liczby przejazdów e-rowerami i e-skuterami dostępnymi we Free Now wyniósł w 2021 r. wobec 2020 r. aż 1371% (dla e-hulajnóg było to 350%). Miastami z największą liczbą przejazdów multimobilnych są według raportu Berlin, Hamburg, Paryż, Monachium, a na piątym miejscu – przed Frankfurtem – znalazł się Gdańsk.

– W 2022 roku multimobilność wejdzie do mainstreamu i dotrze do większej liczby odbiorców – prognozuje CEO Marc Berg. Jak czytamy w raporcie, “współczesne miasta mają zadanie umożliwiać dostęp do komfortowych i multimobilnych opcji transportowych oraz priorytetyzować zielony i współdzielony transport względem prywatnych aut, dlatego ich współpraca z platformami MaaS jest kluczowa”. Wśród planów na najbliższą przyszłość firma wymienia m.in. udostępnienie wraz z partnerami długoterminowego wynajmu aut.

Udziałowcami we Free Now, firmie z siedzibą w Hamburgu, do 2019 r. działającej pod nazwą Mytaxi, są koncerny motoryzacyjne BMW Group i Daimler AG. Free Now działa w ponad 170 miastach w 16 krajach i współpracuje z 1,3 miliona kierowców. W 2021 r. obsłużyła łącznie 54 miliony pasażerów.

Pełny raport można przeczytać tutaj.

Paweł Piasecki 1030 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.