6 przedsiębiorstw społecznych z Polski w programie IKEA Social Entrepreneurship i NESsT

Program akceleracyjny łączy wiedzę biznesową pracowników spółek IKEA z doświadczeniem międzynarodowej organizacji non-profit NESsT.

10 przedsiębiorstw społecznych (6 z Polski i 4 z Rumunii) zostało wybranych spośród 80 zgłoszeń do programu akceleracyjnego NESsT i IKEA Social Entrepreneurship. Z Polski są to: Fundacja Studio M6 i Spółdzielnia Socjalna Heca (obie organizacje zapewniają wsparcie dla osób młodych i osób z grup marginalizowanych), Fundacja Targ Pietruszkowy i Pora na Pola (wsparcie dla rolników małorolnych), Fundacja Kobiety Wędrowne (wsparcie dla kobiet i uchodźców) oraz Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna ARTE (wsparcie dla osób z grup marginalizowanych). Program wystartował w zeszłym roku i potrwa 3 lata. Będzie łączył wiedzę biznesową pracowników różnych spółek z rodziny IKEA (IKEA Retail, IKEA Purchasing, IKEA Industry) z doświadczeniem NESsT dotyczącym inwestycji w przedsiębiorstwa społeczne.

– Przedsiębiorstwa, które będziemy wspierać, oferują trwałe rozwiązania problemu ubóstwa. Zapewniają programy kształcenia pomagające osobom z grup marginalizowanych poprawić jakość życia, zapewnić sobie bezpieczeństwo dochodowe i szansę na rozwój zawodowy – mówi Filip Wadowski, dyrektor NESsT Poland.

NESsT jest międzynarodową organizacją non-profit, która inwestuje w przedsiębiorstwa społeczne z krajów rynków wschodzących tworzące godne miejsca pracy dla osób w najtrudniejszej sytuacji. Fundacja NESsT Poland została zarejestrowana w listopadzie 2018 r. Inicjatywa IKEA Social Entrepreneurship działa od 2012 r.

Jak przekonuje NESsT, zarówno w Polsce, jak i w Rumunii poziom ubóstwa zmniejszył się w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale do wykonania zadania jeszcze daleko – w Polsce w ubóstwie żyją ponad 2 miliony osób, a w Rumunii ubóstwem zagrożona jest 1 na 5 osób.

Paweł Piasecki 962 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.