Co nowego w social mediach (3)

To już trzeci z tekstów przygotowywanych co tydzień przez Małgorzatę Obielak z agencji marketingu efektywnościowego Performics. Przyglądamy się w nim innowacjom i trendom w mediach społecznościowych.

Według raportu Snapchata i Deloitte Digital do 2025 roku 75% populacji będzie regularnie korzystać z rozszerzonej rzeczywistości (AR). Brzmi nieprawdopodobnie? Niekoniecznie. Obecnie już ponad 100 mln ludzi na całym świecie robi zakupy za pomocą AR, dlatego nic dziwnego, że platformy rozwijają się w tym kierunku. Dlatego dzisiaj o nowych rozwiązaniach w tej dziedzinie m.in. na Pintereście i to w ciekawej kategorii, jaką jest wystrój wnętrz. A po dane, w jakim stopniu produkt i jego cechy są kluczowe i znaczące dla decyzji klienta o zakupie zapraszamy do raportu od Capgemini Research Institute. W dzisiejszym wydaniu nie zabraknie także informacji na temat kampanii i działań największych platform, prowadzonych w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa danych konsumentów i samych konsumentów – TikTok nawiązuje współprace z firmą Zefr, Meta dzieli się informacjami zebranymi przez Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley w polskim wydaniu kampanii „Get Digital” skierowanej do szkół i rodziców, a Spotify walczy z dezinformacją na temat COVID. Trzymamy kciuki za skuteczność!

Get Digital, czyli polska wersja platformy edukacyjnej od Mety

Meta pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz UNICEF Polska uruchomiła polską edycję programu „Get Digital”, dzięki której zarówno szkoły, jak i rodzice dowiedzą się m.in. o prawidłowym i bezpiecznym funkcjonowaniu w sieci, jak skutecznie szukać informacji w Internecie, z czym wiąże się korzystanie z niezabezpieczonego Wi-Fi oraz jak tworzyć silne hasła dostępu. Lekcje i pozostałe zasoby zostały stworzone przez Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Wydaje się to szczególnie ważne w momencie, kiedy tak wiele osób jest na pracy zdalnej i zdalnym nauczaniu.

Kolejne rozwiązania e-commerce na Pintereście

Pinterest przenosi swoje opcje zakupów AR (Augmented Reality) na wyższy poziom dzięki nowemu procesowi „AR Try On for Home Decor”, który umożliwi użytkownikom wirtualne umieszczanie mebli w domu. Funkcja ta pomoże użytkownikom w wizualizacji nowych produktów w ich przestrzeni i płynnym przechodzeniu od inspiracji do realizacji bezpośrednio z telefonu. Z badań wynika, że aż 90% użytkowników odwiedza Pinteresta właśnie po to, aby znaleźć informacje i inspiracje na temat zakupów związanych z dekoracją i urządzaniem domu. Try On For Home Decor jest obecnie wprowadzany w Stanach Zjednoczonych w aplikacjach na iOS i Androida, a w przyszłości będzie dostępny na całym świecie. Biorąc pod uwagę wzrost zakupów online podczas trwającej pandemii, sensowne jest, aby wprowadzić realistyczne obrazy AR, które mogą być świetnym sposobem na lepsze zrozumienie produktu przed samym zakupem.

Spotify będzie walczyć z dezinformacją związaną z Covidem

Spotify oprócz muzyki, oferuje również możliwość słuchania podcastów. Niestety w ostatnim czasie jeden z nich wywołał spore kontrowersje, a sprawa tyczy się popularnego podcastera Joe Rogana. Chodzi o podcasty, w których autor podawał nieprawdziwe informacje na temat Covid-19 i szczepionek. W rezultacie z obecności w Spotify zrezygnował muzyk Neil Young, a także wokalistka Joni Mitchell. Spotify na swojej stronie ogłosiło, że zamierza zmienić reguły dotyczące treści pojawiających się w serwisie, w szczególności w związku z narracją dotyczącą Covid-19. Od teraz będą zamieszczane dodatkowe informacje przy wszystkich treściach podcastowych, w których pojawią się materiały dotyczące pandemii. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już na platformach Mety.

Twitter uruchamia nowe centrum „Toolbox”

Platforma stworzyła centrum, w którym wyróżnia przydatne narzędzia do tworzenia, moderacji i analizy. Toolbox jest podzielony na trzy segmenty: Expression tools, Safety Tools and Measurement Tools. Dla marketerów element pomiarowy jest prawdopodobnie najbardziej interesujący, dzięki wielu aplikacjom analitycznym Twittera, które zapewniają lepszy wgląd w wydajność tweetów. Nasuwa się jednak pytanie, czemu Twitter promuje aplikacje innych firm dla funkcji, które mógłby wbudować we własne natywne funkcje?

Pełen przegląd każdej aplikacji w nowym zestawie Toolbox tutaj.

TikTok nawiązuje współprace z firmą Zefr

Współpraca z firmą Zefr zakłada wprowadzenie nowego mechanizmu pomiaru reklam pod kątem Brand Safety oraz Brand Suitability. System oparty na sztucznej inteligencji ma za zadanie sprawdzić, w jakim kontekście będą wyświetlane treści marki. Warto zauważyć, że treści organiczne, jak i płatne są pełnoekranowe. W związku z tym inne treści (w tym niepożądane) nie wyświetlają się obok, jak np. na Facebooku, a na ten moment nie ma też pre, mid, czy post rolli na TikToku. Pytanie czy narzędzie sprawdzi materiały poprzedzające i wyświetlające się po reklamie marki oraz do ilu filmów przed i po następuje weryfikacja. Warto przetestować zwłaszcza, że narzędzie dostępne jest również w Polsce i można z niego bezpłatnie skorzystać do 27 lutego 2022 roku.

Co ma znaczenie dla dzisiejszy konsumentów – raport Capgemini Research Institute

Zachowania dzisiejszych konsumentów zmieniły się diametralnie w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Równolegle ewoluowały ich oczekiwania. Jak sugerują badania Capgemini Research Institute, wiele z tych zmian okaże się trwałych. Niniejszy raport jest pierwszą odsłoną corocznej serii badań, których celem jest przedstawienie i zmierzenie dynamicznych trendów i zmieniających się z roku na rok zachowań konsumentów. W raporcie Capgemini znajdziemy m.in. porównanie poziomów interakcji konsumentów ze sklepami stacjonarnymi i kanałami Internetowymi oraz jakie działania muszą podjąć marki i sprzedawcy, aby sprostać zmieniającym się potrzebom współczesnego konsumenta, który korzysta z wielu kanałów sprzedaży. Z raportu możemy dowiedzieć się, że w kategoriach takich, jak artykuły spożywcze czy zdrowie i uroda, sprawna dostawa i usługi realizacji są ważniejsze niż doświadczenie w sklepie. Natomiast głównymi priorytetami konsumentów są zdrowie oraz zrównoważone życie i dokonują zakupów, które to odzwierciedlają. Cały raport dostępny jest tutaj.

Tekst: Małgorzata Obielak, Performics

Poprzednie artykuły z cyklu dostępne tutaj i tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.