Co nowego w social mediach (4)

Małgorzata Obielak z agencji marketingu efektywnościowego Performics co tydzień prezentuje przegląd innowacji i trendów w mediach społecznościowych.

Już chyba nikt nie ma wątpliwości, że filmy wideo na TikToku mogą mieć wpływ na proces zakupowy generacji Z oraz zmienić sposób interakcji marek i konsumentów. Liczby na temat – naprawdę warte uwagi – dostępne są w najnowszym raporcie wydanym przez platformę. Jak bardzo zmieni się polski krajobraz streamingowy po zapowiadanym już wkrótce pojawieniu się Disney+ na naszym rynku? Na pewno mocno. Moment na tuż przed przeanalizował portal JustWatch. Temat bezpieczeństwa w sieci jest jednym z najważniejszych, nie tylko ze względu na Dzień Bezpiecznego Internetu, który przypadał w ubiegłym tygodniu. Z tej okazji dwie platformy TikTok i Instagram zapowiedziały zmiany swoich narzędzi do zarządzania treścią. Nowościami zaskoczyła też Meta, wprowadzając możliwość dzielenia rachunku z poziomu Messengera oraz Twitter, który udoskonalił swoje funkcje dla twórców.

Nowe super funkcje na Messengerze

W ostatnich dniach platforma ogłosiła nowe funkcje takie jak rozszerzone wiadomości głosowe, podgląd wiadomości głosowych i płatności dzielonych rachunków. W przypadku wiadomości głosowych, Messenger dodaje możliwość ich podglądu przed wysłaniem, a także wydłuża czas trwania wiadomości głosowych z 1 minuty do 30 minut. Co skłoniło Metę do tej zmiany? Oczywiście rosnąca popularność tej formy komunikacji. Meta udostępniła również Split Payments czyli możliwość dzielenia płatności między użytkownikami na Messengerze. Opcja jest na ten moment dostępna dla wszystkich mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, którzy korzystają z telefonu z systemem iOS lub Android. Jak działa taki mechanizm? Na czacie wybieramy specjalną zakładkę płatności, następnie zakładkę rozpocznij, idąc dalej dzielimy rachunek lub dostosowujemy kwotę, dla każdego użytkownika, w ostatnim kroku zostaje wysłana prośba do innych. Jest to zdecydowanie przydatna i ciekawa funkcja, która może przypaść do gustu wielu użytkowników, pozostaje więc tylko pytanie, kiedy doczekamy się jej w Polsce.

TikTok zapowiada zmiany

8 lutego to dzień bezpiecznego Internetu i to właśnie z tej okazji TikTok opublikował globalny Raport Egzekwowania Zasad Społeczności za III kwartał oraz zapowiedział kilka zmian w zakresie bezpieczeństwa użytkowników. W aktualizacji zasad społeczności TikTok chce m.in. wzmocnić politykę związaną z niebezpiecznymi zachowaniami i wyzwaniami, kompleksowo podejść do zaburzeń odżywiania (platforma będzie usuwać również te materiały, które będą świadczyły o zaburzeniach odżywiania autora), wyraźniej informować o rodzajach zachowań i nienawistnych ideologii zabronionych na platformie (zmiana obejmuje zachowania, takie jak postawy mizoginiczne czy wspieranie lub promowanie terapii konwersyjnej mimo, że te zachowania są już zabronione od dawna). Dodatkowo TikTok, wraz we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, przeprowadził kampanię edukacyjną pod nazwą #TYdzieńBezpiecznegoInternetu, gdzie znani i lubiani twórcy stworzyli filmy na temat: internetowych wyzwań, fake newsówi dezinformacji, cyberprzemocy, promowania szkodliwych wzorców wyglądu i dbałości o cyfrowy dobrostan.

Najchętniej wybierana platforma streamingowa w Polsce

Portal JustWatch to portal działający globalnie, również w Polsce, który zbiera dane z platform VoD oraz cyklicznie przygotowuje zestawienie platform oferujących treści takich jak Netflix, HBO, Google Play Movies pod względem ich popularności. Z najnowszego raportu wynika, że Netflix jest nadal najpopularniejszym kanałem oferującym filmy i seriale w Polsce. Na drugim miejscu uplasował się HBO GO, którego w marcu zastąpi HBO Max działający na ten moment w Stanach Zjednoczonych i wybranych krajach europejskich, natomiast trzecie miejsce zajął Amazon Prime Video. Statystyki te mogą się nieco zmienić w najbliższym czasie, ponieważ na rynek Polski wkroczy latem Disney+, który będzie oferował użytkownikom produkcje od Walt Disney Studios, Marvel, National Geographic, Pixar, Stars czy Star Wars. Jakiś czas temu TikTok zaczął współpracować z Disneyem, aby uzyskać oficjalne głosy różnych postaci z bajek, aby następnie móc je wykorzystać sekcji zmiany tekstu na mowę w aplikacji, widzimy więc już pierwsze kroki współpracy między aplikacjami social mediowymi a platformami streamingowymi. Możemy w przyszłości spodziewać się, a nawet być pewni, że z czasem i inne platformy będą chciały łączyć siły.

Jak TikTok napędza aktywność zakupową

Platforma dzieli się nowymi spostrzeżeniami na temat tego, jak klipy video wpływają na proces zakupowy oraz w jaki sposób mogą one zmienić sposób interakcji marek i konsumentów. Wyniki pokazały m.in., że 49% użytkowników TikTok twierdzi, że aplikacja jest dobrym miejscem do odkrycia czegoś nowego, a 44% odkrywa produkty z filmów opublikowanych przez marki. Dodatkowo według raportu, magia TikToka trwa nadal po samym zakupie, napędzana nieograniczoną kreatywnością użytkowników, gdzie często korzystają oni z tej platformy, aby zrecenzować produkty, którym są podekscytowani, tworząc treści, takie jak unboxing, instrukcje i filmy instruktażowe, co zapoczątkowuje coś na wzór nowego rodzaju marketingu szeptanego, który rozprzestrzenia się błyskawicznie. Cały raport dostępny tutaj.

Walentynkowe wydarzenie zakupowe na żywo na Instagramie

Instagram robi kolejny krok w rozwoju e-commerce dzięki zorganizowaniu nowego eventu na żywo z okazji Walentynek. Transmisja Live odbyła się w USA z udziałem wielu wpływowych twórców i marek, a użytkownicy mogli odkryć produkty z kategorii, takich jak biżuteria, ubrania, dom czy beauty. Oprócz live’ów sprzedażowych, zaproszeni twórcy dzielili się poradami dotyczącymi randek, dobrego samopoczucia czy swoimi pomysłami dotyczącymi prezentów na to święto. W ubiegłym roku pojawił się cykl live streamów na Facebooku pod nazwą „Live Shopping Fridays” w których co tydzień największe wybrane marki transmitowały na żywo treści dotyczące urody, pielęgnacji skóry i mody. Widzimy teraz kolejny ruch w stronę rozwoju e-commerce i live streamów w Mecie, jakim jest walentynkowa transmisja live na Instagramie. Warto zaznaczyć, że w Polsce również zaczyna być to bardzo popularne, co pokazała firma Allegro, gdzie w ubiegłym roku przygotowała cykl live streamów „Allegro Live Sale”, gdzie prezentowane były produkty na sprzedaż z różnych kategorii, analogicznie jak w przypadku Facebooka.

Raport o zachowaniach zakupowych generacji Z

Jest to II edycja raportu przeprowadzonego w marcu 2021 we współpracy Accenture i Fashion Biznes. Raport skupił się na zrozumieniu wpływu ostatnich miesięcy na sposób realizacji procesów zakupowych młodego pokolenia oraz powiązanych sfer życia zdominowanych przez narzędzia cyfrowe. Wynika z niego m.in. Aż około 60% wszystkich konsumentów chce w przyszłości utrzymać obecny udział zakupów internetowych z kategorii moda i kosmetyki. Co trzecia osoba z generacji Z, przynajmniej raz na dobę korzysta z platform streamingowych do oglądania filmów i seriali lub słuchania muzyki. To blisko dwukrotnie więcej osób niż w grupie millenialsów. Natomiast warto zwrócić uwagę, że blisko połowa (46%) przedstawicieli generacji Z uważa, że nauka i praca zdalna źle wpływają na ich samopoczucie i produktywność. Cały czas rośnie liczba cyfrowych punktów styku z konsumentem, które umożliwiają natychmiastową sprzedaż produktów, dlatego firmy muszą być przygotowane i otwarte na zaawansowane technologie oraz cały czas być na bieżąco z informacjami na temat potrzeb konsumentów, aby dostarczyć im to czego oczekują. Cały raport dostępny tutaj.

Twitter pracuje nad rozwijaniem swoich narzędzi dla subskrybentów i twórców

Zeszłego roku Twitter wprowadził Super Follows (tylko w USA), które umożliwia twórcom Twittera mającym ponad 10 tys. obserwujących ustalenie miesięcznej opłaty abonamentowej (do 9,99 USD), aby zarabiać na dodatkowych, ekskluzywnych treściach dla najbardziej zaangażowanych obserwujących w aplikacji. Platforma rozwija tę funkcję i dodaje kilka nowych ulepszeń takich jak, oddzielną kartę powiadomień „Super Followers” dla twórców oraz nowy sposób, w jaki subskrybenci będą otrzymywać konkretne alerty tylko z kont, za które płacą w aplikacji. Zapewni to twórcom więcej okazji do nawiązania kontaktu ze swoimi płatnymi odbiorcami, poprawi kontakt ze społecznością. Dużą przynętą dla Super Follows jest obietnica bardziej bezpośredniego połączenia z gwiazdami platformy przez powiadomienie ich, że jest się płatnym subskrybentem. Tymczasem subskrybenci mają teraz możliwość włączenia powiadomień specjalnie dla ekskluzywnych tweetów. Umożliwi to użytkownikom otrzymywanie powiadomień tylko wtedy, gdy te konkretne tweety zostaną udostępnione. Platformy społecznościowe starają się, aby twórcy mieli coraz więcej możliwości do zarabiania w ich aplikacjach. Instagram, jakiś czas temu również zaczął testować płatne subskrypcje, a Twitter nieustannie wymyśla nowe funkcje, które mają na celu poprawić korzystanie z tych opcji twórcom jak i subskrybentom.

Tekst: Małgorzata Obielak

Poprzedni artykuł z cyklu dostępny tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.