Daniel Passent nie żyje

Przez ponad sześć dekad związany był z tygodnikiem "Polityka", a od 2012 r. w Radiu Tok FM prowadził autorską audycję "Goście Passenta".

Daniel Passent, jeden z najbardziej znanych polskich felietonistów, przez całe życie zawodowe związany z tygodnikiem “Polityka”, zmarł w wieku 83 lat. Do zespołu “Polityki” dołączył w 1959 r. Od 2006 r. prowadził bloga “En passant”, w którym zamieścił łącznie ponad 1700 wpisów. W Radiu Tok FM prowadził od 2012 r. audycję “Goście Passenta”.

W latach 1997-2002 Passent był ambasadorem RP w Chile. Swoje doświadczenia z tego okresu opisał w książce “Choroba dyplomatyczna” (2002). Felietony z “Polityki” zostały wydane w tomach “Bitwa pod wersalikami” i “Bywalec”, a na 80. urodziny ukazał się ich obszerny wybór z lat 1965-2018 zatytułowany “W 80 lat dookoła Polski”. Opowieść o życiu Passenta w formie wywiadu rzeki z Janem Ordyńskim (“Passa”) została wydana w 2012 r.

Agata Passent i Daniel Passent. Zdjęcie: Polityka.pl
Agata Passent i Daniel Passent. Zdjęcie: Polityka.pl
Obszerną rozmowę o życiu osobistym i zawodowym Passenta przeprowadziła w ostatnich miesiącach życia dziennikarza jego córka Agata Passent (dostępna jest w formie 17-odcinkowego podcastu w aplikacji “Polityki” i na stronie polityka.pl).

Paweł Piasecki 946 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.