InPost Mobile drugą najbardziej popularną apką e-commerce w Polsce

Korzysta z niej już 9,3 miliona użytkowników.

Aplikacja mobilna InPostu służąca do śledzenia przesyłek i obsługi paczkomatów ma 9,3 miliona użytkowników – podaje firma na podstawie badania Mediapanel (PBI/Gemius). Jest więc drugą najbardziej popularną e-commerce’ową aplikacją mobilną w Polsce. Najpopularniejszą aplikację ma Allegro, ale jego przewaga nad InPostem jest nieznaczna (9,8 miliona użytkowników, dane za styczeń 2022 r.).

– Aplikacja InPost Mobile to centrum naszej komunikacji z klientem. Mogę śmiało powiedzieć, że ani w Polsce, ani w Europie nikt w branży logistycznej nie dysponuje tak dopasowanym do potrzeb klientów i wygodnym narzędziem do zarządzania relacjami oraz komunikacją z klientem – przekonuje Rafał Brzoska, prezes InPostu.

InPost Mobile wszedł na rynek w 2019 r. Funkcje zdalnego otwierania skrytek w paczkomatach oraz nadawania przesyłek okazały się bardzo przydatne w okresie pandemii. Na początku stycznia br. InPost udostępnił także możliwość dokonywania zwrotów przesyłek za pośrednictwem aplikacji mobilnej i dowolnego paczkomatu, bez konieczności drukowania etykiet.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.