Firmy przewozowe z pomocą dla uchodźców z Ukrainy

Akcje pomocowe, w tym bezpłatne przejazdy dla potrzebujących, uruchomiły firmy BlaBlaCar, Panek i Uber.

W związku z trwającą od 24 lutego wojną na Ukrainie firmy świadczące usługi przewozowe, w tym BlaBlaCar, Panek i Uber, ogłosiły szereg działań w celu wsparcia uchodźców.

Uber zadeklarował, że przeznaczy 2 mln zł na działania na rzecz osób dotkniętych konfliktem i zachęca do korzystania z aplikacji, by nieść pomoc. Wsparcia udzielono m.in. uchodźcom znajdującym się na przejściu granicznym w Hrebennem, Budomierzu, Korczowej lub Medyce i chcącym przedostać się do Lublina lub Rzeszowa. Z kodem POMOCLUBELSKIE lub POMOCPODKARPACKIE można za darmo dojechać do okolicznych przejść i wrócić do miasta. Kod upoważniający do 2 bezpłatnych przejazdów (maks. 300 zł każdy), ważny do 12 marca, można także przekazać bezpośrednio osobom potrzebującym. Korzystając z podobnego kodu, np. PCKWARSZAWA w Warszawie czy PCKGDANSK w Trójmieście, można bezpłatnie dostarczyć paczkę pomocową do jednego z punktów PCK na terenie miast, w których dostępne są przejazdy w aplikacji Uber. Kod ważny do 6 marca upoważnia do bezpłatnego przejazdu (maks. 30 zł) do lub z miejsca zbiórki PCK.

BlaBlaCar wprowadził zmiany w swojej aplikacji i na stronie internetowej, umożliwiając praktycznie bezpłatne przejazdy na dowolnej trasie. Zmiana umożliwia wystawienie oferty przejazdu za cenę minimalną 1 zł, niezależnie od planowanego dystansu (kwota 0 zł jest aktualnie technologicznie niemożliwa do wprowadzenia). W celu ułatwienia potrzebującym znalezienia oferty transportu użytkownik powinien dodać w jej opisie po ukraińsku zdanie: “безкоштовний проїзд для допомоги Українцям (darmowy przejazd dla Ukraińców)”. Ponadto firma sugeruje uzupełnienie nazwy użytkownika o cząstkę “Волонтер”, czyli „wolontariusz”, obok imienia i nazwiska. Więcej informacji można znaleźć w mediach społecznościowych BlaBlaCar.

Firma carsharingowa Panek udostępniła z kolei bezpłatnie na potrzeby transportu uchodźców z Ukrainy tysiąc aut ze swojej floty. Do akcji pomocowej dołączyła sieć paliwowa Circle K, deklarując, że auta przewożące obywateli Ukrainy mogą zostać bezpłatnie zatankowane bez limitu na jej stacjach.

Paweł Piasecki 932 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.