Co nowego w social mediach (7)

W kolejnym odcinku cotygodniowej prasówki Małgorzata Obielak z agencji marketingu efektywnościowego Performics pisze m.in. o krótkich formach wideo w mediach społecznościowych.

Wszystko wskazuje na to, że krótkie formy video w social media są przyszłością. Rośnie nie tylko liczba użytkowników TikToka, ale też platform „inspirujących się” rozwiązaniami stosowanymi przez chińskiego gracza. Już nie tylko YouTube ma swoją wersję TikToka w postaci Shorts, ale też Meta rozszerzyła znane z Instagrama Reels o Facebooka. Już za kilka miesięcy zniknie z Instagrama IGTV, ale możemy spodziewać się intensywnego rozwijania Reels, gdyż Meta dodaje automatyczne napisy do filmów, co jest ukłonem m.in. w stronę osób niesłyszących i niedosłyszących. Możemy spodziewać się, że w przyszłości aplikacje będą bardzo mocno rozwijać możliwości formatów video, pod różnymi względami. W tym tygodniu przedstawiamy badania przygotowane przez Influencer Marketing Benchmark we współpracy z partnerami w Refersion, ukazujące dane dotyczące Influencer Marketingu, raport zespołu Bazaarvoice pokazujący co składnia użytkowników do zakupu oraz jakie technologie są dla nich istotne w odniesieniu do zakupów online, a także przygotowany przez TikToka raport dotyczący trendów w samej aplikacji. Jeżeli przygotowujesz strategię i planujesz działania w social mediach dla marki, takie informacje będą dla Ciebie przydatne.

Instagram uruchamia zautomatyzowane podpisy pod filmami 

Po wprowadzeniu automatycznych napisów dostępnych tylko w języku angielskim i w krajach anglojęzycznych do materiałów przesyłanych w ramach Stories w zeszłym roku, Instagram zrobił teraz kolejny krok, dodając automatycznie generowane napisy do filmów, które twórcy będą mogli dodać za pomocą naklejki “podpisy”. Narzędzie, które niebawem ma się pojawić, zwiększy dostępność treści dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Na początek napisy będą dostępne w 17 językach, jednak w przyszłości ma pojawić się ich więcej. Co więcej, Instagram potwierdził, że w przyszłości taka opcja będzie również dostępna w aplikacji Reels. Nie ma na ten moment informacji, kiedy funkcja będzie dostępna w Polsce. Jest to zdecydowanie wyczekiwana opcja przez użytkowników, która z pewnością może pomóc twórcom trafić do większej liczby osób. Możemy spekulować, że dzięki tej nowości, użytkownicy zmienią swoje nawyki oglądania, co za tym idzie, zwiększy się ich zaangażowanie. Dodatkowo, jeżeli użytkownicy będą mogli oglądać filmy bez dźwięku, być może pozostaną dłużej w aplikacji.

Instagram zapowiada zamknięcie osobnej aplikacji IGTV i usunięcie reklam In-Stream

Reelsy nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, a Instagram skupia się teraz coraz bardziej na krótkich formach wideo, w związku z tym platforma ogłosiła, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zamknie oddzielną aplikację IGTV, a także całkowicie usunie opcję reklam In-Stream na Instagramie (dostępną wyłącznie na wybranych rynkach). W przypadku Polski, nie było takiej opcji w praktyce, nawet jeżeli była widoczna w panelu reklamowym. Natomiast reklamy In-Stream na Facebooku nadal będą dostępne, również w Polsce. Meta planuje wypuścić za to nowe reklamy z naklejkami i nakładkami w Reels, które umożliwią twórcom dołączanie sponsorowanych treści do filmów. W związku z tym, że Meta skupia się na reklamach w Facebook Reels, bardzo możliwe, że będą one również dostępne w IG Reels. Meta testuje dwie nakładki: banery reklamowe wyświetlane jako półprzezroczysta nakładka na dole rolki Facebooka oraz reklamy z naklejkami: statyczna reklama graficzna, którą twórca może umieścić w dowolnym miejscu rolki. Jak mówi Meta, skupia się ona teraz na Reelsach, dlatego reklamy wideo typu In-Stream na Instagramie nie będą już obsługiwane, a twórcy, którzy aktywnie zarabiają na tego typu reklamach, otrzymają tymczasową miesięczną płatność na podstawie ostatnich zarobków. Nie ma wątpliwości, że treści krótkometrażowe są atrakcyjne dla użytkowników i budują duże zaangażowanie, jednak efektywna monetyzacja jest trudniejsza, ponieważ w 60-sekundowych video nie można umieszczać reklam mid i pre-roll. Nasuwa się również pytanie czy wycofanie reklam In-Stream na Instagramie nie będzie krokiem w tył dla tej platformy? Czy nowe możliwości monetyzacji dla twórców skupione na Reelsach spotkają się z pozytywnym odbiorem? Oprócz tych zmian, Instagram udostępnił również kilka wskazówek dotyczących tworzenia wideo, zgodnie z trendami m.in. wskazał, aby tworzyć filmy specjalnie dla platformy i unikać zamieszczania video, które w widoczny sposób są przerobione w innych aplikacjach i zawierają np. znaki wodne. Tyczy się to szczególnie filmów, które są stworzone w aplikacji TikTok, a następnie umieszczane na Instagram Reels. Instagramowi zależy na zaangażowaniu, chce aby jego użytkownicy w coraz większym stopniu polegali na jego aplikacji, jeśli chodzi o krótkie treści wideo.

Meta
udostępnia wszystkim użytkownikom Facebook Reels

Meta rozszerza swoją ofertę krótkich form video i udostępnia teraz dla wszystkich użytkowników opcję Reels na Facebooku, która również jest dostępna na rynku polskim. Facebook Reels będą wyposażone w funkcję remiksu, aby zachęcać do angażowania się w trendy, a twórcy będą mogli publikować Facebook Reels o długości do 60 sekund, zgodnie z rozszerzeniem Instagram Reels wprowadzonym w lipcu ubiegłego roku. Użytkownicy będą mogli również udostępniać publicznie opublikowane materiały w swoich Stories, co może zwiększyć potencjał zaangażowania. Facebook testuje także bardziej bezpośrednie narzędzia monetyzacji Reels, jak mówi platforma "Rozszerzamy testy Facebook Reels Overlay Ads na wszystkich twórców w USA, Kanadzie i Meksyku, a w nadchodzących tygodniach na kolejne kraje. Zaczynamy od dwóch formatów: banerów reklamowych, które pojawiają się jako półprzezroczysta nakładka na dole Facebook Reels, oraz naklejek reklamowych: statycznej reklamy graficznej, którą twórca może umieścić w dowolnym miejscu swojej rolki”. Nie pozostaje nic innego, jak wyczekiwać nowych opcji reklamowych a następnie przetestować je, a być może okażą się dobrym rozwiązaniem dla niektórych marek. 

Meta wprowadza nowy kurs bezpieczeństwa online dla dziennikarzy

Meta uruchomiła nowy, bezpłatny internetowy kurs szkoleniowy z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego dla dziennikarzy i obrońców praw człowieka, który przeprowadza uczestników przez szereg kluczowych elementów, które pomagają m.in. chronić ich prywatność czy przeciwdziałać nękaniu. Nowy program został stworzony we współpracy z Międzynarodowym Centrum Dziennikarzy (ICFJ) oraz Border Center for Journalists and Bloggers (BCJB) i jest dostępny na stronie internetowej ICFJ. Moduły kursu obejmują m.in. bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych oraz jak bezpiecznie informować o trudnych sytuacjach. Po ukończeniu kursu dziennikarze i obrońcy praw człowieka będą mieli lepsze zrozumienie i praktyczne wskazówki, jak chronić swoje informacje, dane, urządzenia i komunikację. Program zostanie uruchomiony najpierw w języku angielskim, ale wkrótce będzie dostępny w innych językach. W zaistniałej sytuacji, która dzieje się w Ukrainie, są to dobre i praktyczne działania, dzięki którym dziennikarze będą w stanie poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa online, a następnie wykorzystać je w swoich działaniach.

LinkedIn
wprowadza narzędzie analityczne dla postów

LinkedIn chce zapewnić lepszy wgląd w wydajność treści dzięki nowym narzędziom do analizy postów, które pokażą m.in. szczegóły dotyczące użytkowników, którzy czytają dane treści na LinkedIn, oraz ile reakcji otrzymały każde z nich. Nowa analityka zapewni bardziej szczegółowy wgląd w to, kto dokładnie czyta posty z możliwością filtrowania według stanowiska, branży, lokalizacji i innych. Narzędzie pokaże także odpowiedni rozkład liczbowy i procentowy reakcji, jakie zebrał dany post. Może to być dobry sposób, aby upewnić się, że dane treści trafiają do tych odbiorców, do których marka chce dotrzeć, dodatkowo pomoże to w udoskonalaniu strategii w oparciu o dostarczone dane. Co więcej, LinkedIn w 2019 roku wprowadził możliwość reakcji na posty za pomocą zestawu 6 emoji, jak podają pewne źródła, platforma najprawdopodobniej umieści nową opcję reakcji jaką będzie naklejka śmiejącej się minki, jednak nie jest to potwierdzona informacja. Dodatkowo platforma publikuje nowy cyfrowy magazyn „Recharge Your Marketing”. Znaleźć w nim będzie można wywiady z ekspertami, wskazówki dotyczące narzędzi, porady na temat kluczowych elementów platformy, w tym jak ulepszyć stronę firmową LinkedIn. Jeżeli planujesz zmaksymalizować strategię na LinkedIn, z pewnością warto pobrać magazyn i przyjrzeć się prezentowanym materiałom. Cyfrowy magazyn można obejrzeć tutaj.

W jaki sposób użytkownicy mediów społecznościowych reagują na integracje z e-commerce

E-commerce, w ostatnich latach osiągnął sporą popularność, a media społecznościowe prześcigają się, aby dopasować się do tego trendu, dodając nowe opcje odkrywania i kupowania w swoich aplikacjach, aby ułatwić konsumentom możliwości zakupowe. Nasuwa się jednak pytanie, czy konsumenci naprawdę są zainteresowani kupowaniem rzeczy w kanałach społecznościowych oraz ile możliwości daje integracja społeczności i handlu? To postanowił sprawdzić zespół Bazaarvoice w ich najnowszym badaniu, w którym szukał informacji wśród swojej społeczność Influenster (społeczność Influenster, liczy ponad 6 milionów zaangażowanych kupujących, którzy chętnie dzielą się swoimi opiniami). Badacze zbierali informacje od ponad 14 tys. konsumentów, aby poznać ich opinie na temat odkrywania produktów w aplikacjach społecznościowych, dowiedzieć się, co składnia ich do zakupu oraz jakie najnowsze technologie najbardziej ich interesują w odniesieniu do zakupów online. Badani m.in. zostali poproszeni o opisanie swoich doświadczeń zakupowych w mediach społecznościowych, aż 65% z nich stwierdza, że używa social mediów jako inspiracji zakupowych, 61% robi zakupy, kiedy natknie się na coś w feedzie lub Stories, natomiast 60 % kupuje na podstawie treści od marek, które śledzą oraz na podstawie rekomendacji influencerów. Mimo że zwyczaje zakupowe różnią się nieco w zależności od platformy, to ogólne wyniki są bardzo podobne. Większość zakupów odbywa się na platformach takich, jak m.in. Instagram, Facebook, TikTok w feedzie lub Stories, natomiast YouTube i Pinterest służą przede wszystkim, jako inspiracja do zakupów dla użytkowników. Cały raport można znaleźć tutaj.

Jak prezentuje się influencer marketing w 2022 roku

Tegoroczny raport porównawczy Influencer Marketing Benchmark został opracowany we współpracy z partnerami w Refersion. Raport zawiera dogłębne spojrzenie na tę branże i podsumowuje przemyślenia ponad 2000 agencji marketingowych, marek i innych odpowiednich specjalistów na temat aktualnego stanu Influencer marketingu. W raporcie uwzględniono różne środowiska: przedstawiciele marek (39%), agencje marketingowe (31%), agencje PR (3%) oraz pozostałe grupy, reprezentujące szeroki zakres zawodów i sektorów. Łącznie, przebadano ponad 2000 osób. Biorąc pod uwagę pochodzenie respondentów, aż 57% to mieszkańcy USA, 13% Azji, 11% Europy, 5% Afryki oraz 2% Ameryki Południowej. W raporcie znajdziemy informacje na temat m.in. demografii użytkowników mediów społecznościowych, jak wygląda zaangażowanie na linii obserwator-influencer czy informacje o tym, jakie marki na jakich platformach uzyskały największy zasięg. Warto więc przyjrzeć się wynikom raportu i być może wykorzystać te informacje podczas tworzenia swojej strategii. Cały raport dostępny tutaj.

TikTok
publikuje nowy raport o rosnących trendach

Platforma publikuje kolejny raport na temat kluczowych trendów i zmian użytkowników, który może pomóc marketerom zmaksymalizować ich działania w aplikacji oraz ulepszyć strategię marketingową na platformie. Raport koncentruje się na kluczowych tematach trendów i omawia każdy z nich, przedstawia trendujące hashtagi, różne case study oraz umieszcza wskazówki dla marek. Przewodnik zawiera również porady i uwagi dotyczące współpracy z twórcami przy kampaniach, co jest kluczowym obszarem, który platforma chce rozwijać. Co więcej, raport umożliwia wybranie konkretnego regionu, który nas interesuje, ale niestety nie ma możliwości wyboru Polski. Zachęcam do zapoznania się z zebranymi informacjami i wskazówkami, klikając tutaj.

EVENTY

Już jutro, 10 marca o godzinie 10:00 odbędzie się godzinny webinar o fundraisingu (w jęz. angielskim), który poprowadzi Adam Nowakowski, Creative Agency Partner Meta.

Webinar będzie poświęcony kampaniom społecznym m.in. zbadaniu sposobów, jak instytucje non-profit i ich zespoły kreatywne mogą wykorzystać pakiet rozwiązań Meta do tworzenia kampanii, które zwiększają świadomość i mobilizują do działania, a także przekazywania datków.

Udział w webinarze Campaign Solutions for Fundraising  jest darmowy, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji. Link do rejestracji tutaj.

Tekst: Małgorzata Obielak, Performics

Poprzedni artykuł z cyklu dostępny tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.