MIPTV i Series Mania bez Rosji i rosyjskich twórców

Media, producenci i twórcy z Rosji bojkotowani na największych europejskich imprezach telewizyjnych.

Reed Expositions (RX), organizator targów telewizyjnych MIPTV i MIPCOM, wydał oświadczenie, w którym zdecydowanie potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę. RX, choć jest firmą prywatną, zapewnia, że na wszystkich rynkach, na których działa będzie przestrzegać sankcji nałożonych na Rosję. W praktyce oznacza to, że na najbliższych, kwietniowych targach telewizyjnych MIPTV w Cannes nie będzie rosyjskich wystawców, ani żadnych innych firm związanych z przemysłem telewizyjnym i filmowym. Zakaz dotyczy więc np. rosyjskich mediów i firm producenckich oraz samych twórców.

Niemal równocześnie organizatorzy festiwalu seriali Series Mania, który 18 marca rozpocznie się w Lille, poinformowali, że rozstali się z Roskino, organizacją wspierającą rosyjski przemysł filmowy i telewizyjny, a współfinansowaną przez rosyjski rząd. Roskino miało zaprezentować w Lille szeroką ofertę serialową. Decyzja organizatorów Series Manii to odpowiedź na zalecenie francuskiego ministra kultury, który wezwał do bojkotu rosyjskich twórców i firm. Prawdopodobnie Rosjan i ich filmów nie będzie tez na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes, zaplanowanym na maj.

Piotr Machul 369 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.