Już ponad 10 milionów złotych dla Ukrainy na koncie oficjalnej zbiórki Pomagam.pl

Na portalu każdy może założyć własną zbiórkę pomocową jako osoba prywatna lub firma. Wśród zbiórek firmowych jest m.in. akcja #TechforUkraine, a jednym z bardzo aktywnych indywidualnych "pomagaczy" jest prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

W chwili publikacji tego tekstu na koncie zbiórki "Solidarni z Ukrainą" prowadzonej przez Fundację Pomagam.pl we współpracy z Fundacją Nasz Wybór, która działa na rzecz Ukraińców w Polsce od 2014 roku, znajdowało się już ponad 10,4 miliona złotych. Do tego dochodzą zbiórki firmowe prowadzone m.in. przez Just Join IT (w ramach akcji #TechforUkraine), Szostak Clinic, Smart Platinium i innych ofiarodawców. Łącznie z tymi akcjami kwota zebrana na rzecz Ukrainy przez Pomagam.pl to ponad 11,12 miliona złotych. O zbiórce #SolidarnieZUkrainą pisały m.in. "Forbes" i NaTemat.pl, a akcja #FirmyDlaUkrainy pojawia się na listach zweryfikowanych zbiórek TVN24 i "Wprost".

- Jako społeczeństwo potrafimy solidaryzować się w trudnych chwilach, jednak to, z jakim zaangażowaniem Polacy pomagają Ukrainie w ostatnich dniach, przerosło oczekiwania chyba każdego. Cieszę się, że możemy być częścią tego pospolitego ruszenia. Od tygodni obserwowaliśmy sytuację u naszych sąsiadów, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zbiórkę jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych. Dzięki temu mogliśmy nieść pomoc od pierwszych dni ataku - mówi Dobrosława Gogłoza, dyrektor zarządzająca Pomagam.pl.

Według portalu główną zbiórkę na rzecz Ukrainy wsparło do tej pory ponad 81 tys. podmiotów (osób prywatnych i firm). Wśród wpłacających kobiety mają pewną przewagę nad mężczyznami (58% do 42%). Najliczniejsi są wspierający w grupie wiekowej 25-34 lata, natomiast pod względem wartości wpłat dominują osoby w wieku 35-44 lata. Aż co piąta wpłata została wykonana przez mieszkańca Warszawy, stolica jest również na pierwszym miejscu pod względem wartości wpłaconych środków. 

Zbiórkę "Solidarni z Ukrainą" można wesprzeć na stronie: https://pomagam.pl/solidarnizukraina. Każdy może również założyć własną zbiórkę na wskazany cel jako osoba prywatna lub firma. Wystarczy wejść na stronę: https://pomagam.pl/blog/pomozukraincom. Informacje dla firm chcących założyć wirtualną puszkę są natomiast na stronie https://pomagam.pl/firmydlaukrainy. Portal nie pobiera prowizji, a 100% środków jest przeznaczanych na pomoc humanitarną. Fundacje Pomagam.pl i Nasz Wybór będą wspólnie czuwać nad podziałem środków i informować o sposobie ich wydatkowania.

Oficjalna zbiórka prowadzona przez te dwie organizacje to nie całe wsparcie zbierane za pośrednictwem portalu. Wśród działań prowadzonych przez indywidualnych użytkowników wyróżnia się  "Wspólnie dla Ukrainy", zbiórka założona przez Wojciecha Bakuna, prezydenta Przemyśla, która przyniosła do tej pory prawie 662 tys. złotych. Prawie 195 tys. złotych wpłynęło na pomoc medyczną dla armii ukraińskiej w zbiórce zorganizowanej przez Nadię Sajuk wpłynęło , 164 tys. na pomoc ukraińskim wcześniakom, a prawie 100 tys. na ratowanie psów z ukraińskich ulic.

Paweł Piasecki 946 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.