Co nowego w social mediach (8)

W kolejnym odcinku cotygodniowej prasówki Małgorzata Obielak z agencji marketingu efektywnościowego Performics pisze m.in. o walce z fake newsami w mediach społecznościowych.

Największe platformy social mediowe zaczęły wprowadzać nowe narzędzia oraz funkcje, aby walczyć z fake newsami i ograniczyć rozprzestrzenianie fałszywych informacji. Instagram umożliwił twórcom, którzy prowadzą transmisje live, na dodanie moderatora, który podczas live’a będzie kontrolował przepływ informacji, aby były one zgodne z ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Facebook zaś zaktualizował rozwiązania dla administratorów grup, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo ich członkom, wprowadzając m.in. funkcję automatycznego odrzucania przychodzących postów, które zostały zidentyfikowane jako zawierające fałszywe informacje. Co więcej, firma Brand24 oraz Nieagencja stworzyły specjalny serwis zglostrolla.pl, gdzie można zgłaszać podejrzane treści, które szerzą dezinformacje. Jeśli chodzi o nowości w zakresie marketingu i reklamy, to warto zajrzeć do przewodników przygotowanych przez LinkedIn, z których można dowiedzieć się m.in. jak korzystać z LinkedIn, jako platformy do generowania leadów.

Instagram wprowadza nową opcję - moderatora dla transmisji na żywo IG

Instagram nie próżnuje i rozwija możliwości swoich narzędzi video oraz live streamów. Nowa opcja moderatora transmisji na żywo, ma umożliwić użytkownikom przypisanie moderatora podczas trwającego live’a. Ta opcja jest również dostępna w Polsce. Taki moderator będzie miał możliwość zgłaszania komentarzy, usuwania widzów podczas transmisji oraz wyłączania komentarzy dla konkretnego widza, a nie wszystkich użytkowników. Jak ma to wyglądać technicznie? Twórcy będą mogli przypisać moderatora, dotykając trzech kropek na pasku komentarzy podczas live’a, stamtąd będzie można wybrać moderatora z listy sugerowanych kont lub skorzystać z paska wyszukiwania, aby znaleźć określone konto. Rozwiązanie to z pewnością pomoże bardziej kontrolować przepływ treści podczas transmisji live, co może pomóc w walce z niewłaściwym zachowaniem niektórych użytkowników podczas live’a w aplikacji. Tym samym Instagram próbuje przyciągnąć więcej twórców do Live Streamów, a dostępność moderatorów podczas transmisji może sprawić, że live’y będą o wiele przyjemniejsze dla twórców i więcej z nich skorzysta w tej funkcji.

 Instagram dodaje nowe opcje tagowania dla twórców

Instagram wprowadził nowe opcje tagowania, które mogą wyświetlać więcej szczegółów na temat użytkowników. Ulepszone tagi pokażą role współpracowników — takich jak m.in. fotografowie, artyści, pisarze i inni — którzy pracują nad treścią, ale nie zawsze są od razu widoczni, chyba że twórca posta wspomni o nich. Instagram sugeruje, że funkcja ta zostanie wykorzystana do wyróżnienia twórców zakulisowych, którzy czasami pozostają niezauważeni, takich jak wizażyści lub autorzy piosenek. Użytkownicy mogą uwzględnić współtwórców w podczas przesyłania treści, oznaczając konta i wybierając „pokaż kategorię profilu”, aby wyświetlić ich rolę. Opcja jest również dostępna w Polsce. Co więcej, Instagram startuję z nową inicjatywą pod nazwą Creator Lab, w której będzie można znaleźć filmy wielu twórców, odnoszących sukcesy na tej platformie, którzy dzielić się będą swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami. Tym samym aplikacja stara się pomóc innym w zrozumieniu najlepszych praktyk i procesów publikowania. Jeśli marce zależy na zmaksymalizowaniu wydajność Instagrama, warto zajrzeć i przejść przez każdą sekcję pojedynczo, aby zebrać informacje z różnych wskazówek i notatek, które mogą mieć duży wpływ na kolejne strategie publikowania. Creator Lab dostępny tutaj.

Meta ogłasza nowe aktualizacje dla grup na Facebooku, w tym opcję blokowania rozpowszechniania dezinformacji

 Walka z dezinformacją trwa, dlatego Meta ogłosiła kilka nowych narzędzi dla grup na Facebooku, która mają na celu pomóc administratorom w ograniczeniu przepływu dezinformacji w ich społecznościach, co zapewni większe bezpieczeństwo członkom takich grup. Pierwszą opcją, którą dodaje platforma jest funkcja automatycznego odrzucania przychodzących postów, które zostały zidentyfikowane jako zawierające fałszywe informacje, za pośrednictwem usługi Admin Assist. Przychodzące posty, które zawierają treści ocenione przez zewnętrzne podmioty weryfikujące informacje jako fałszywe, są odrzucane, zanim zostaną zauważone w grupie. Facebook dodał opcję wyciszania członków grupy w 2020 roku, aby pomóc administratorom w utrzymaniu zdrowego zaangażowania w ich społecznościach, a teraz zmienia jej nazwę na „zawieszenia”, dzięki czemu administratorzy i moderatorzy mogą m.in. tymczasowo zawiesić poszczególnych członków grupy w publikowaniu, komentowanie, reagowaniu i uczestniczeniu w czatach grupowych. Dodatkowo Meta rozszerzyła funkcję Admin Assets, dzięki której można automatycznie zatwierdzać lub odrzucać prośby o członkostwo na podstawie określonych kryteriów, które administrator ustalił. Co więcej, platforma, aby ułatwić udostępnianie grup i łączenie się z konkretną społecznością, dodała kody QR, które administratorzy mogą pobierać lub kopiować i udostępniać innym. Po zeskanowaniu osoby zostaną przekierowane na stronę „Informacje o grupie”, na której będą mogli dołączyć lub poprosić o dołączenie. Oprócz tego Meta dodała też możliwość wysyłania przez administratorów zaproszeń za pośrednictwem poczty e-mail. Opcja automatycznego odrzucania przychodzących postów może być dużą pomocą w ograniczeniu rozprzestrzeniania się dezinformacji, ponieważ moderatorzy mogą teraz lepiej je kontrolować, bez konieczności ręcznego usuwania ich lub samodzielnego sprawdzania faktów, co może być czasochłonne, natomiast nowe funkcje, takie jak zaproszenia za pomocą kodów QR lub za pośrednictwem poczty e-mail, mogą zachęcić inne osoby do dołączenia do danej grupy.

Nowa aplikacja do zgłaszania podejrzanych treści

Ostatnie sytuacje powodują, że jesteśmy bombardowani milionem różnych wiadomości i ciężko odróżnić, które z nich są prawdą, a które to fake newsy. Dlatego, aby walczyć z dezinformacją powstała strona zglostrolla.pl, za którą odpowiadają Brand24 i Nieagencja, a partnerem akcji jest zenbox.pl. Aby skorzystać z narzędzia, wystarczy wejść na stronę, zamieścić link, który według nas jest podejrzany oraz kliknąć „Prześlij”, następnie link trafi do analityków Brand24, a treści zostaną przeskanowane pod kątem fake newsów i manipulacji. W kolejnym kroku zgłoszenie jest wysyłane do platform społecznościowych, gdzie przechodzi także ich wewnętrzną weryfikację.

Twitter uruchamia test wyświetlania produktów w aplikacji

Jak w przypadku każdej platformy społecznościowej, Twitter stopniowo rozwija swoje podejście do handlu elektronicznego i integracji list produktów z aplikacją. W 2021 w USA przetestowano już moduł Shop dla wybranych profili, a także wyświetlanie produktów w poszczególnych tweetach. Z nowej opcji Sklepy na Twitterze można skorzystać za pomocą przycisku CTA „Wyświetl sklep” w profilach biznesowych, który przenosi użytkownika do wszystkich produktów, które firma wystawiła do zakupu za pośrednictwem aplikacji. Sprzedawcy mogą ręcznie wybrać kolekcję do 50 produktów. Sklepy na Twitterze są teraz dostępne dla wybranych sprzedawców i zarządzanych partnerów w Stanach Zjednoczonych. Firmy, które mają dziś włączone sklepy, to @Verizon, @ArdenCove, @LatinxInPower i @GayPrideApp, wszystkie dostępne dla użytkowników z USA na iOS. Na ten moment tylko osoby z USA, które używają Twittera w języku angielskim na iPhone'ach, będą mogły przeglądać i wchodzić w interakcje ze sklepami na Twitterze.

 Przewodniki od LinkedIn

Tuż po premierze nowego magazynu „Recharge Your Marketing” LinkedIn opublikował kolejny przewodnik w postaci eBooka „The Pitch” dla profesjonalistów od sprzedaży. 38-stronicowa publikacja zawiera wskazówki i spostrzeżenia, w tym wywiady z ekspertami oraz przegląd kluczowych trendów. W raporcie można znaleźć m.in. wskazówki jak poprawić swój profil na LinkedIn i wzmocnić swoją markę, informacje o technikach sprzedaży oraz dogłębne spojrzenie na aplikację Sales Navigator firmy LinkedIn, czyli kluczowe narzędzie dla specjalistów ds. sprzedaży. Dodatkowo platforma udostępnia przewodnik po zestawach narzędzi do generowania leadów dla marketerów, który podpowiada, jak pozyskiwać wysokiej jakości potencjalnych klientów na platformie. Materiał zawiera: Główny przewodnik szybki start, który ugruntowuje podstawy tego, jak korzystać z LinkedIn jako platformy do generowania leadów. Będzie również można w nim znaleźć informacje na temat tworzenia kampanii, po testy porównawcze skuteczności kampanii według regionu i formatu reklamy. Dla tych, którzy prowadzili już kampanie generowania leadów na LinkedIn, w celu przypomnienia aplikacja zachęca do zapoznania się z 3 przewodnikami kieszonkowymi, które zawierają krótkie wskazówki dotyczące m.in. tworzenia reklam, zwiększenia swojej wiedzy na temat aukcji reklam LinkedIn i udoskonalenie strategii ustalania stawek.

Tekst: Małgorzata Obielak, Performics

 Poprzedni artykuł z cyklu dostępny tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.