Zielone światło Komisji Europejskiej dla przejęcia MGM przez Amazona

Transakcja ma pomóc Amazon Prime Video w rywalizacji z Netfliksem i Disney+.

Komisja Europejska zatwierdziła bezwarunkowo proponowane przejęcie MGM Holdings przez Amazon.com, uznając, że transakcja ta nie budzi obaw o naruszenie zasad konkurencji w Europejskim Obszarze Gospodarczym (to członkowie Unii Europejskiej plus Islandia, Lichtenstein i Norwegia). Przejęcie holdingu, do którego należą m.in. amerykańskie studia filmowe Metro-Goldwyn-Mayer i United Artists, za 8,5 mld dol. ma pomóc Amazonowi, właścicielowi Amazon Prime Video i Amazon Studios, w konkurowaniu z platformami streamingowymi Netflix i Disney+. Transakcja jest drugą co do wartości w historii Amazona, po przejęciu sieci sklepów spożywczych Whole Foods w 2017 r. za 13,7 mld dol.

Komisja Europejska uznała, że filmy produkowane przez MGM mają jedynie niewielki udział w przychodach ze sprzedaży kasowej w Europejskim Obszarze Gospodarczym i że MGM nie należy do czołowych studiów produkcyjnych w Europie, mimo że ma prawa do takich przebojów jak serie filmów o Jamesie Bondzie i Rockym. Studio założone w 1924 r. powiększy katalog Amazon Prime Video o ponad 4 tys. filmów i 17 tys. odcinków programów telewizyjnych.

Paweł Piasecki 931 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.