Google zapowiada 10 mln dol. inwestycji w zwalczanie dezinformacji w regionie CEE

Podczas wizyty w Polsce Sundar Pichai, CEO Alphabet, spółki-matki Google, mówił o wsparciu, jakiego firma udziela Ukraińcom.

Sundar Pichai, CEO Alphabet Inc., spotkał się 29 marca w Warszawie z polskim premierem Mateuszem Morawieckim oraz premierem Słowenii Janezem Jansą i przedstawicielem rządu Republiki Czeskiej. Głównym tematem rozmów była sytuacja w Ukrainie. W oświadczeniu dla prasy prezes Google jednoznacznie nazwał postępowanie Rosji inwazją i zapowiedział m.in. wsparcie dla walki z dezinformacją i działania pomocowe dla Ukrainy.

Google zainwestuje dodatkowe 10 milionów dolarów w sfinansowanie nowych partnerstw z regionalnymi ośrodkami analitycznymi i organizacjami obywatelskimi oraz we wsparcie społeczności fact-checkerów. Ponadto jednostka Jigsaw, zajmująca się tworzeniem technologii przeciwdziałających zagrożeniom w sieci, będzie współpracować z lokalnymi ekspertami i naukowcami nad rozwojem nowych metod walki z dezinformacją. Sundar Pichai zwrócił także uwagę, że YouTube usunął już ponad 1200 kanałów oraz 30 tysięcy wideo za naruszenie zasad dotyczących błędnych informacji, mowy nienawiści oraz drastycznych treści. Zablokowano również na całym świecie kanały, a także aplikacje powiązane z rosyjskimi mediami finansowanymi przez państwo.

W zakresie pomocy charytatywnej Google.org oraz pracownicy i pracowniczki Google przekazali ponad 35 milionów dolarów wsparcia dla organizacji pomagających uchodźcom, w tym ponad 10 milionów dolarów w grantach dla organizacji non-profit odpowiadających na bezpośrednie potrzeby uchodźców przybywających do Polski. Sundar Pichai zwrócił też uwagę, że narzędzia Google w Ukrainie obecnie informują o alarmach i pomagają znaleźć schron i miejsca pomocy humanitarnej.

Tomasz Wygnański 787 Artykuły

W MMP prawie od 20 lat pisze o marketerach i strategiach marketingowych, a także o detalistach, BTL, digitalu i badaniach. Właściciel 8- kilogramowego kota.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.