GA4 to przyszłość - Google ogłosił koniec Google Analytics Universal!

Pozostało jedynie 15 miesięcy na oswojenie się i zapoznanie z nowym interfejsem i szerokimi możliwościami, jakie daje Google Analytics 4 - pisze Kinga Ciok, Data Strategy Manager, Publicis Groupe.

Czym tak naprawdę jest Google Analytics 4

Ponad dwa i pół roku temu Google ogłosił wprowadzenie nowej wersji dobrze znanego narzędzia webanalitycznego Google Analytics. Google Analytics 4, bo o nim mowa ma być odpowiedzią na wciąż zmieniające się standardy pomiaru i potrzeby rynkowe, do których możemy obecnie zaliczyć: pomiar zachowania użytkowników w środowisku aplikacyjnym i webowym, wzrastające wymagania dotyczące „user privacy”, wykorzystanie mechanizmów uczenia maszynowego oraz coraz większe zapotrzebowanie na dostęp do niepróbkowanych danych.

Ogłoszenie nowej wersji miało być wstępem do rewolucji dotychczasowego podejścia reprezentowanego przez Google Analytics Universal i całkowicie go zastąpić, nie było wiadomo tylko, kiedy te zmiany wejdą w życie.

Koniec Google Analytics Universal - co ogłosił Google

Dokładnie 16 marca br. Google ogłosił datę całkowitego zamknięcia Google Analytics Universal. Wszystkie standardowe konta Universal Analytics przestaną procesować dane od 1 lipca 2023 roku (dla wersji płatnej GA360 od 1 października 2023), co onacza brak nowych danych w interfejsie. Po tej dacie będziemy mieć jeszcze dostęp do danych historycznych przez około 6 miesięcy.

Kluczowe benefity widzimy w nowej wersji

Nowe podejście do pomiaru app+web

GA4 został zaprojektowany do śledzenia zarówno strony internetowej, jak i aplikacji, dzięki czemu do raportowania można wykorzystać całościowy widok z obu platform. Daje to marketerom i analitykom pełny obraz tego, jak działa ich witryna.

Nowy GA4 oparty o AI i wzbogacony o Machine Learning odporny na cookieless

Aby wypełnić pojawiające się luki, GA4 będzie w większym stopniu polegać na uczeniu maszynowym, zapewniając ciągłość dostępności danych. Dotyczy to prognozowania: przychodów, wskaźników retencji, prawdopodobieństwa konwersji oraz modelowania utraconych danych, w wyniku zaostrzenia wymogów prawnych i cookiless.

Zwiększona rola integracji

Funkcjonalności premium, takie jak integracja z BigQuery, dostęp do raportów predykcyjnych, brak próbkowania danych, głębsza integracja z Google Ads i GMP (m.in. darmowa integracja z DV360 i SA360), wcześniej dostępne wyłącznie w wersji płatnej, są obecnie darmowe w GA4. Daje to podstawę do uznania Google Analytics 4 za główne narzędzie marketingowe.

Kolejne kroki

To co należy teraz zrobić to wdrożyć jak najszybciej równolegle do starej wersji Google Analytics Universal nową - Google Analytics 4.

W obecnej sytuacji nie ma się już nad czym zastanawiać, należy stworzyć precyzyjny plan wdrożenia i sukcesywnie go realizować. Pozostało jedynie 15 miesięcy na oswojenie się i zapoznanie z nowym interfejsem i szerokimi możliwościami, jakie daje GA4.

Tekst: Kinga Ciok, Data Strategy Manager, Publicis Groupe

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.