Antyrosyjskie sankcje uderzają w Go Sport

Zamkniętych zostaje 25 sklepów stacjonarnych sieci należących poprzez spółkę w Singapurze do rosyjskich oligarchów. Nie działa już także sklep internetowy.

Sieć sklepów z artykułami sportowymi i turystycznymi Go Sport znalazła się liście sankcyjnej opublikowanej 26 kwietnia w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA. Sankcje wobec rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych zostały z kolei umożliwione przez specustawę z 15 kwietnia.

Na stronie internetowej go-sport.pl znajduje się obecnie komunikat, w którym czytamy m.in.: “W dniu 25.04.2022 r. GO Sport Polska Sp. z o.o. została objęta sankcjami gospodarczymi, które stawiają przyszłość spółki pod znakiem zapytania. Zgodnie z prawnymi restrykcjami, od dzisiaj do odwołania zostaje zawieszona działalność wszystkich 25 sklepów stacjonarnych oraz sklepu internetowego. W związku z trwającą wojną w Ukrainie, już 3 marca br. właściciele firmy podjęli decyzję o jej sprzedaży w celu zagwarantowania ciągłości zatrudnienia międzynarodowego zespołu pracującego w Polsce. Proces sprzedaży jest obecnie na bardzo zaawansowanym etapie. (…) Na razie możemy komunikować jedynie fakty dotyczące dalszego sposobu funkcjonowania GO Sport Polska na rynku. W kraju firma nie jest rentowna oraz nie przynosi korzyści finansowych obecnym właścicielom od samego momentu zakupu.”

Go Sport do 2019 r. był własnością francuską, następnie firma została kupiona przez singapurską spółkę Sportmaster Operations, której właścicielami są rosyjscy oligarchowie Nikołaj i Władimir Fartuszniak, Dmitrij Dojczen i Aleksander Michalski.

Konkurująca dotychczas z Go Sport sieć Decathlon ma w Polsce 64 sklepy. Należąca wraz z sieciami Auchan i Leroy Merlin do grupy będącej własnością francuskiej rodziny Mulliez, była krytykowana za niewycofanie aktywów z Rosji. Jak wynika z z analizy UCE Research i Proxi.cloud, wezwania do bojkotu konsumenckiego nie przełożyły się jednak na spadek sprzedaży w Auchan i Decathlonie, choć dotknęły Leroy Merlin. Warto zauważyć, że w Decathlonie dostępnych jest dużo produktów, na które pojawił się wzmożony popyt w związku z wojną na Ukrainie i falą uchodźców, m.in. namioty i śpiwory.

Paweł Piasecki 946 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.