Twórca Pola na Pola zakłada giełdę DeFood

Ma to być "pierwsza zdecentralizowana giełda transparentnej żywności". Opiera się na technologii blockchain.

DeFood jest internetową giełdą do hurtowego handlu żywnością. Pozwala lokalnym rolnikom i producentom znaleźć kupców na swoje wyroby (nawet przed ich wytworzeniem), kupcom daje dostęp do unikatowych produktów pochodzących bezpośrednio od lokalnych producentów, a konsumentom umożliwia poznanie pochodzenia żywności dzięki unikalnemu identyfikatorowi przypisanemu do każdej partii produktów, tzw. paszportowi.

Twórcą DeFood jest Adrian Piwko (na zdjęciu) – założyciel internetowego targu naturalnego jedzenia Pora na Pola. Nowa giełda opiera się na technologii blockchain, która – jak przekonuje Piwko – jest przełomowa pod względem zapewnienia transparentności pochodzenia żywności. Producenci wystawiają na DeFood token NFT (kontrakt na produkcję). Jest równoznaczny z tradycyjną papierową umową, ale proces jego tworzenia jest prostszy i szybszy, ułatwia też dalszą odsprzedaż – łatwiej obracać tokenem, niż tworzyć cesje umów.

Emisja tokenów DeFood w fazie presale ruszyła 1 czerwca, a zakończy się 9 lipca. Minimalny cel zbiórki (60 tys. dol.) został już osiągnięty. Celem obecnej emisji jest stworzenie zdecentralizowanej platformy DeFood oraz przygotowanie się do kampanii międzynarodowej (International ICO), zaplanowanej na IV kwartał 2022 r., w której cena tokena będzie wyższa niż obecnie. Po zakończeniu tej fazy planowany jest listing tokenów na jednej z giełd, aby ułatwić obrót wtórny.

Szczegółowy opis funkcjonowania DeFood można znaleźć tutaj.

Paweł Piasecki 931 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.