Komercyjni nadawcy TV będą domagać się odszkodowania za przejście na DVB-T2

Ich zdaniem decyzja rządu bez powodu faworyzuje TVP.

Komercyjni nadawcy telewizyjni: Telewizja Polsat, TVN, TV Puls i Kino Polska, nadający swoje programy w bezpłatnej telewizji naziemnej, zamierzają wystąpić do władz państwowych o odszkodowanie za utraconą, ich zdaniem, widownię z powodu zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej na nowy format DVB-T2. Chodzi o to, że prywatni nadawcy zostali zmuszeni do przejścia na nowy standard nadawania od teraz, natomiast państwowej Telewizji Polskiej (TVP) decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pozwolono pozostać na starym systemie nadawania.

Jak twierdzą prywatni nadawcy, w konsekwencji ok. 2,5 mln widzów pozostało bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska i innych (kanały z ograniczonym dostępem w naziemnej telewizji cyfrowej po refarmingu UKE: Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, TVN, TVN 7, TTV, TV Puls, Puls 2, Stopklatka). Ich zdaniem ta decyzja “w sposób dyskryminujący traktuje wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując Telewizję Publiczną”. We wspólnym oświadczeniu prywatni nadawcy zapowiadają, że będą domagać się “adekwatnej rekompensaty” i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na nowy standard nadawania.

Miesiąc temu Lucyna Koba, dyr. ds. obsługi klientów w firmie Nielsen zajmującej się pomiarem widowni telewizyjnej, szacowała, że z powodu tego refarmingu nadawcy komercyjni stracili ok. 7%, licząc w ekwiwalencie GRP. Bogusław Kisielewski, prezes Kino Polska TV SA, wyliczał, że nadawcy komercyjni stracą w tym roku nawet 150 mln zł, bo mniejsza widownia oznacza mniej pieniędzy za wyemitowane reklamy.

Maciej Burlikowski 1722 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.