E-sklepy spożywcze rosną w e-commerce [ANALIZA]

W Polsce zarejestrowanych jest już 54,3 tys. sklepów internetowych, czyli o 2 tys. więcej niż na początku br. - wynika z analizy danych Krajowego Rejestru Sądowego. Najszybciej rozwijającą się grupą są e-sklepy spożywcze.

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet liczba zarejestrowanych internetowych punktów handlowych przekroczyła ponad 54 tys. i - jak wyliczono, biorąc pod uwagę tempo przyrostu - do końca roku może ich być nawet 55 tys.

W analizie wyjaśniono, że miesięcznie w Polsce rejestrowanych jest średnio 865 sklepów, a wykreślanych 525, co oznacza, że z każdym miesiącem polski rynek e-commerce rośnie o blisko 350 nowych podmiotów. Ponadto - jak zaznaczono - wielu przedsiębiorców decyduje się na poszerzenie dotychczasowej działalności o sprzedaż online: od początku roku do czerwca 2022 r. 19,6 tys. zarejestrowanych w kraju firm dodało do swojego wpisu w KRS kod PKD oznaczający handel w internecie. Wyliczono, że w sumie całkowita liczba zarejestrowanych na naszym rynku firm prowadzących e-sprzedaż wynosi obecnie ponad 250 tys.

Zaznaczono jednak, że pod względem kondycji finansowej sytuacja polskiego e-commerce nie wygląda idealnie: spośród ponad 54 tys. firm, których główną zarejestrowaną działalnością jest sprzedaż online, w bardzo dobrej sytuacji finansowej znajduje się tylko 8%, a w dobrej 41%. Sytuację 30% można określić jako złą, a aż 21% jako bardzo złą.

- Zniesienie obostrzeń pandemicznych wpłynęło na ograniczenie przez część konsumentów zakupów internetowych i powrót do częstszych zakupów stacjonarnych. Dodatkowo inflacja i wzrosty cen powodują, że coraz więcej osób robi zakupy w bardziej przemyślany sposób i ogranicza się do produktów zaspokajających ich podstawowe potrzeby - wyjaśnił cytowany w informacji CEO Advox Studio Rafał Gadomski.

Wskazał, że niższe koszty obsługi sprawiają, iż sklepy internetowe mogą pozwolić sobie na niższe marże oraz bardziej atrakcyjne zniżki czy promocje niż sklepy stacjonarne. - Sklepom internetowym w obecnej sytuacji sprzyjają też coraz szerzej dostępne odroczone płatności. W pewnym stopniu obecna trudna sytuacja gospodarcza może więc stanowić również szansę dla e-commerce - zaznaczył.

Z analizy wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat najbardziej rozwijała swoją obecność w internecie branża spożywcza. - Sklepy spożywcze najczęściej dodawały do swojej podstawowej działalności kod PKD oznaczający sprzedaż przez internet - aż 4 tys. tylko w ubiegłym roku - napisano. Raport Gemius np. wskazuje, że zakupy spożywcze w sieci robi 35% internautów.

Według Gadomskiego obecnie firmy sprzedające w internecie szukają nowych możliwości dotarcia do klientów, budowania jego lojalności i zwiększania wygody. Walczą również ze swoimi ograniczeniami: dbaniem o świeżość niektórych produktów czy brakiem odpowiedniej powierzchni magazynowej. - Coraz więcej konsumentów ceni sobie wygodę i szybkość zamawiania online artykułów FMCG, poza tym na rynek wchodzi pokolenie młodych ludzi, którzy z internetem mają kontakt od dziecka - powiedział ekspert.

Źródło: PAP/MH

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.