Netflix stracił niecały milion abonentów w minionym kwartale

To strata znacząca, ale mniejsza od prognozy mówiącej o 2 milionach abonentów, którzy zrezygnują z najpopularniejszego serwisu streamingowego.

Publikacja wyników za drugi kwartał 2022 r. była jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w 25-letniej historii firmy. Kurs giełdowy Netfliksa, który spadł o ok. 70% od początku roku, zwyżkował 19 lipca po ogłoszeniu informacji o utracie 970 tys. abonentów w minionym kwartale – dwa razy mniej od wcześniejszych przewidywań o odejściu 2 milionów płacących użytkowników serwisu. Gigant streamingowy przedstawił też prognozę na trzeci kwartał, zakładającą wzrost globalnej liczby abonentów z obecnych 220,67 miliona o około milion, co pozwoliłoby odrobić większość dotychczasowych strat.

Firma zapowiedziała ponadto, że tańszy abonament w zamian za zgodę na oglądanie reklam zostanie wprowadzony na początku 2023 r. W ubiegłym tygodniu Netflix ujawnił, że partnerem technologicznym w tym nowym przedsięwzięciu będzie Microsoft, który jak dotąd sprzedawał reklamy m.in. na własnych serwisach – przejętej w 2016 r. platformie LinkedIn oraz wyszukiwarce Bing. Część obserwatorów wyrażała obawy, że wprowadzenie przez Netfliksa tańszej oferty może spowodować jeszcze mocniejszy odpływ użytkowników droższej opcji “premium” (bez reklam).

Netflix rozważa także wprowadzenie wyższych opłat dla użytkowników, którzy chcieliby dzielić się subskrypcją z członkami rodziny lub przyjaciółmi mieszkającymi w innym miejscu. Firma testuje obecnie dwie różne opcje w Ameryce Łacińskiej pod kątem ewentualnego szerszego wprowadzenia modelu w przyszłym roku.

W kwietniu br. Netflix poinformował, że w pierwszym kwartale stracił ok. 200 tys. subskrybentów – był to pierwszy spadek ich liczby w jakimkolwiek kwartale od ponad dekady. Inwestorów jednak bardziej zaniepokoiła – jak obecnie wiadomo, niezrealizowana – prognoza, że drugi kwartał przyniesie utratę 2 milionów płacących klientów.

Przychody Netfliksa za drugi kwartał br. wyniosły 7,97 miliarda dolarów, nieznacznie mniej niż prognozowali analitycy.

Paweł Piasecki 962 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.