Co nowego w social mediach (21)

W najnowszym odcinku cyklu Małgorzata Obielak, e-PR & social media specialist w agencji marketingu efektywnościowego Performics, pokazuje m.in. jak platformy społecznościowe rozwijają narzędzia zakupowe w aplikacjach, a także ułatwiają prowadzenie działań marketingowych.

Ponad siedem bilionów dolarów - taką wartość może osiągnąć globalny rynek e-commerce w 2025 roku, według raportu Ecommerce 2022. Nic dziwnego, że większość platform rozwija swoje narzędzia zakupowe w aplikacjach. Meta wprowadza możliwość dokonania zakupu w obrębie czatu na Instagramie, a YouTube nawiązuje współpracę z Shopify, dzięki czemu marki będą mogły prezentować swoje produkty m.in. w odrębnej karcie „Sklep”. Co więcej, YouTube nie zatrzymuje się i testuje możliwość tagowania produktów przez twórców w swoich publikacjach, co możemy już kojarzyć chociażby z Instagrama. Platformy stawiają nie tylko na rozwiązania e-commerce, ale również na ułatwienie marketerom i firmom prowadzenia działań marketingowych w social mediach. Z tego powodu LinkedIn wprowadza nową platformę Business Manager, a TikTok dodaje nową funkcję zapewniającą większą kontrolę nad treściami reklamowymi wyświetlanymi w sekcji „Dla Ciebie”. Jednak, aby działania były prowadzone dobrze, potrzebna jest edukacja. Z pomocną dłonią wychodzi Meta, nowy program wsparcia dla małych firm, w którym będzie można znaleźć wiele szkoleń z zakresu działań content marketingowych oraz wskazówek, jak najlepiej wykorzystać potencjał i możliwości Facebooka i Instagrama w działaniach reklamowych. Platformy social mediowe testują i wprowadzają funkcje, które mają bardziej zaangażować użytkowników do korzystania z aplikacji. A przykładem na to są działania Mety, która dodaje nowe narzędzia wyszukiwania firm w mapach na Instagramie czy wprowadzone nowe narzędzia do tworzenia napisów i tłumaczeń na TikToku. Na ten moment wiele z tych rozwiązań dostępnych jest tylko na zagranicznych rynkach, jednak kwestią czasu jest to, kiedy pojawią się również u nas.

LinkedIn wprowadza nową platformę Business Manager

LinkedIn wprowadza nową platformę, która umożliwi marketerom, reklamodawcom jak i przedstawicielom firm zarządzać wieloma kontami z poziomu jednego pulpitu nawigacyjnego. Business Manager pozwoli m.in. udostępniać dane o dopasowanych odbiorcach na kontach reklamowych, upraszczając sposób wykorzystania niestandardowych odbiorców i powiązanych informacji w profilach. Obecnie platforma jest w fazie beta, jednak można z niej już korzystać. Może to być przydatna opcja dla dużych marek i agencji, oferująca więcej możliwości zarządzania i nadzoru w prostym panelu. Aby dostać dostęp do platformy Business Manager LinkedIn, kliknij tutaj. LinkedIn udostępnił również przewodnik, jak rozpocząć pracę z nową platformą. Instrukcję można znaleźć tutaj.

TikTok udostępnia nowe narzędzie dla reklamodawców

Platforma chce zapewnić markom skuteczne zarządzanie przestrzenią, w której pojawiają się ich reklamy, dlatego wprowadziła innowacyjne narzędzie - TikTok Inventory Filter. Zapewnia ono reklamodawcom większą kontrolę nad treściami wyświetlanymi obok ich reklam w sekcji „Dla Ciebie”. Jak wygląda to w praktyce? TikTok Inventory Filter to narzędzie oparte na technologii uczenia maszynowego, gdzie każdy reklamodawca uzyskuje dostęp do trzech różnych poziomów wartości, takich jak Full Inventory, Standard Inventory i Limited Inventory. Zdefiniowane zostały one na podstawie zasad i polityk platformy oraz branżowych standardów, takich jak GARM Brand Safety Floor + Suitability Framework. Wybrany poziom można wybrać w TikTok Ads Managerze podczas tworzenia kampanii. TikTok Inventory Filter klasyfikuje treści tworzone przez użytkowników za pomocą analizy tekstu, dźwięku, wideo i obrazów, oceniając czy nie naruszają zasad TikToka i czy dotyczą tematów potencjalnie kontrowersyjnych. Film, który zostanie tak zdefiniowany, zostanie następnie przypisany do jednego z 4 poziomów ryzyka. Narzędzie jest dostępne już w Polsce i w 25 innych krajach, w kilkunastu wersjach językowych.

Nowe zakładki na Facebooku

Główny kanał na Facebooku ma otrzymać aktualizację, która, przynajmniej teoretycznie, może ułatwić znajdowanie treści od znajomych i rodziny, jednocześnie umożliwiając wyświetlanie bardziej polecanych treści, z naciskiem na posty wideo. Główny interfejs użytkownika Facebooka zostanie teraz podzielony na kanał „Home”, który będzie skupiał się przede wszystkim na polecanych treściach, aby zapewnić rozrywkę, natomiast użytkownik będzie miał dostęp do nowej sekcji „Feeds”, w której będzie mógł przeglądać najnowsze posty w różnych kategoriach, w tym „Ulubione”, „Znajomi”, „Grupy” itp. Przypomina to bardzo ostatnią zmianę , którą wprowadził TikTok zmieniając kartę ”Odkryj” na „Znajomi”, jednak czy na Facebooku taka zmiana jest potrzebna? Czy użytkownicy chcą na Facebooku mieć doświadczenia w stylu TikToka? Moim zdaniem, nie do końca, co widać chociażby po negatywnych opiniach użytkowników, po zmianie wyglądu głównego kanału na Instagramie. Mark Zuckerberg mówi, że nie chodzi o to, aby Facebook wyświetlał użytkownikom więcej treści z całej aplikacji, aby ich zaangażować, ale dlatego, aby ułatwić znalezienie treści, które użytkownicy lubią. Jak co w przypadku marek? Może to być problematyczne, ponieważ użytkownicy będą musieli przełączyć się na osobny kanał, aby zobaczyć aktualizacje danej firmy. Aktualizacja jest od dziś wprowadzana zarówno na iOS, jak i Androida.

Instagram będzie teraz przesyłać wszystkie udostępnione filmy wideo do rolek

Meta ogłosiła, że ​​praktycznie wszystkie przesyłane filmy staną się teraz rolkami, niezależnie od tego, czy użytkownik tego chce, czy nie, a także dodaje szereg nowych kreatywnych narzędzi do rolek. Co ważne, filmy opublikowane przed tymi zmianami, nie zamienią się w Rolki. Meta twierdzi, że oglądanie Rolek jest bardziej wciągające, dzięki czemu może dotrzeć do większego grona odbiorców. Warto dodać, że filmy będą wyświetlane w trybie pełnoekranowym, a video krótsze niż 15 minut będzie udostępniane w kanale Rolek. Oznacza to, że ​​prawie wszystkie przesłane filmy w aplikacji zostaną teraz wprowadzone do kanału Reels. Oprócz tego Instagram dodaje również szereg nowych kreatywnych narzędzi do rolek, m.in. nowe opcje remiksowania klipów czy nowy tryb podwójnego aparatu, dzięki czemu można przechwytywać obraz, używając jednocześnie przedniego i tylnego aparatu telefonu.

Instagram dodaje nowe narzędzia wyszukiwania firm w mapach IG

Instagram uruchomił nową funkcję wyszukiwania na mapie, która zapewni kolejny sposób odkrywania lokalnych firm i uzyskiwania o nich więcej informacji. Nowa opcja wyszukiwania mapy umożliwi użytkownikom eksplorację popularnych oznaczonych lokalizacji wokół nich, a także umożliwi filtrowanie lokalizacji według określonych kategorii, takich jak restauracje, kawiarnie i salony piękności. Jak korzystać z mapy Instagrama? Należy dotknąć ikony lupy u dołu ekranu, a następnie wpisać lokalizację, nazwę obiektu np. kawiarnia, bądź hashtag, który chcemy zobaczyć. W wynikach wyszukiwania następnie zaznaczyć ikonę pinezki w prawym górnym rogu, a następnie wybrać dowolne miejsce na liście, aby otworzyć mapę tej lokalizacji. Przez dotknięcie trzech kropek na samej górze menu informacji o lokalizacji, będzie można skopiować adres lub otworzyć go w Mapach Apple lub Mapach Google. Nowe narzędzie jest już dostępne dla Polskich użytkowników.

TikTok dodaje nowe narzędzia do tworzenia napisów i tłumaczeń

TikTok chce jeszcze bardziej poszerzyć swój zasięg, aby pomóc użytkownikom w korzystaniu z najnowszych klipów, które zyskują popularność w aplikacji. Z tego powodu wprowadza szereg nowych narzędzi do tłumaczenia i tworzenia napisów. Automatyczne napisy pojawią się w lewym dolnym rogu ekranu, co jest pozytywną zmianą, szczególnie w środowiskach bez dźwięku. Dzięki napisom generowanym automatycznie, oprócz twórców, widzowie będą mieli możliwość włączenia napisów do filmów, dzięki czemu treści rozrywkowe będą bardziej dostępne. Platforma dodaje również nowe tłumaczenia podpisów i opisów, gdzie twórca może umieszczać przetłumaczony tekst pod swoimi klipami. Pozwoli to na dotarcie do obiorców z innych rynków. TikTok dodaje również tłumaczenia naklejek i nakładek tekstowych. Oba nowe narzędzia tłumaczeniowe TikToka będą początkowo obsługiwać język angielski, portugalski, niemiecki, indonezyjski, włoski, koreański, mandaryński, hiszpański i turecki, więc istnieje szereg opcji tłumaczenia do rozważenia, które mogą zapoczątkować zupełnie nowe, globalne trendy. Dzięki tym wysiłkom, globalne treści staną się bardziej dostępne bez względu na język. Platforma twierdzi, że jest na wczesnym etapie wdrażania nowych funkcji, które są obecnie dostępne w wybranych filmach, jednak będzie starać się zwiększać ich dostępność w nadchodzących miesiącach.

Meta wprowadza nowy program wsparcia dla małych firm

Meta uruchomiła nowy projekt Small Business Studios, który zapewni zarówno elementy szkoleniowe online, jak i osobiste, aby pomóc małym firmom w maksymalnym wykorzystaniu ich działań marketingowych zarówno na Facebooku, jak i Instagramie. Program będzie składać się z trzech kluczowych elementów:

  • Warsztaty „Buduj swoją markę” – będą to warsztaty online, zapewniające wskazówki dotyczące budowania marki dla małych firm korzystających z Facebooka i Instagrama, nie zabraknie również twórczych inspiracji. Warsztaty będą zagłębiać się w branding biznesowy, przedstawiać jak tworzyć kreatywne treści do postów oraz informować, co najlepiej publikować na platformach.
  • Szkoła Reels – będzie to kurs przeznaczony dla małych firm, aby uprościć tworzenie Reels, jednocześnie zwiększając zasięg odbiorców i pomagając osiągnąć cele biznesowe.
  • Wirtualne warsztaty fotograficzne – wiemy jak kreatywność jest ważnym czynnikiem na obu platformach, dlatego to szkolenie ma nauczyć właścicieli małych firm, jak tworzyć dobre i łatwe w użyciu zdjęcia, które są przeznaczone na urządzenia mobilne.

Oprócz tego można również zarejestrować się, aby uzyskać indywidualną sesję wsparcia biznesowego z kimś z zespołu Small Business firmy Meta, która może zapewnić cenny wgląd w to, jak zmaksymalizować obecność na Facebooku i Instagramie.

Więcej informacji o programach i zawartości Meta Business Studio można znaleźć tutaj.

YouTube rozszerza test tagowania produktów w przesłanych filmach

Ponieważ wszystkie główne platformy chcą teraz zintegrować opcje handlowe, YouTube rozszerza test tagów produktów innych firm, które umożliwiają wybranym twórcom oznaczanie produktów prezentowanych w ich klipach wideo. Co ważne, twórca, przynajmniej obecnie, jest opłacany bezpośrednio przez YouTube za korzystanie z tych narzędzi. Niektórzy twórcy są zachęcani do oznaczania produktów z możliwością zakupu, bez konieczności zawierania przez nich osobnych umów dotyczących treści markowych. Widzowie będą mogli dowiedzieć się więcej o produktach i odkryć sposoby ich zakupu bez opuszczania YouTube. Jest to podobne do procesu tagowania produktów na Instagramie, umożliwiając twórcom zarabianie od każdej sprzedaży bezpośredniej generowanej w wyniku tagowania przez nich produktów. System YouTube, przynajmniej w tej chwili, nie opiera się na prowizji od sprzedaży, a YouTube zamiast tego oferuje twórcom stałą, miesięczną stawkę za korzystanie z narzędzia. Możliwości te są na razie w fazie testów, więc uważnie przyglądajmy się kolejnym posunięciom platformy, bo w przyszłości może to być ciekawe rozwiązanie w strategii marketingowej dla wielu marek.

YouTube ogłasza nowe partnerstwo z Shopify

YouTube podejmuje kolejne kroki w stopniowej integracji narzędzi e-commerce, poprzez nowe partnerstwo z Shopify, które umożliwi sprzedawcom Shopify prezentowanie swoich produktów na swoich kanałach i treściach YouTube. Korzystając z aplikacji Google Channel w ramach narzędzi dodatkowych Shopify, użytkownik będzie teraz mógł aktywować zakupy na YouTube i połączyć swoje konto, aby łatwo wyświetlać produkty z zasobów Shopify. Jak wyjaśnia sam YouTube: „Twórcy, którzy łączą swoje sklepy, będą mogli wyświetlać swoje produkty w całym swoim kanale i korzystać z synchronizacji zapasów Shopify w czasie rzeczywistym, dzięki czemu widzowie nigdy nie będą rozczarowani, gdy znajdą produkt, którego nie ma w magazynie. Aby zapewnić bardziej płynne zakupy, twórcy w USA będą mogli włączyć płatności na miejscu, aby widzowie mogli dokończyć zakupy bez opuszczania YouTube”. Sprzedawcy Shopify będą mogli wyświetlać swoje produkty w YouTube na trzy sposoby:

  • Transmisje na żywo – sprzedawcy będą mieli możliwość oznaczania i przypinania produktów w kluczowych momentach transmisji na żywo.
  • Filmy — sprzedawcy będą mogli wyświetlać wyselekcjonowaną listę produktów na półce produktów pod filmami na żądanie.
  • Karta sklepu — do kanału sprzedawcy w serwisie YouTube zostanie dodana nowa karta z całym wyborem produktów.

Sprzedawcy będą potrzebować co najmniej 1000 subskrybentów, aby zakwalifikować się do tych opcji. Istnieją również wymagania dotyczące odpowiednich treści i ostrzeżeń dotyczących kanałów. Oprócz tego YouTube dodał również nowe narzędzia na karcie „Zakupy” w YouTube Studio, aby pomóc twórcom zarządzać sposobem oznaczania ich produktów i wyświetlania ich na swoim kanale. YouTube uruchamia także nowe miejsce zakupów na karcie Odkrywaj dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Indiach, wyróżniające treści, które można kupić w aplikacji. Więcej funkcji zakupowych zostanie wprowadzonych do większej liczby regionów w ciągu roku.

Snapchat uruchamia wersję aplikacji na komputer

Snapchat w końcu uruchamia internetową wersję swojej aplikacji. Początkowo będzie dostępna tylko dla subskrybentów Snapchat+ (i w niektórych regionach). Snapchat dostępny z poziomu przeglądarki umożliwi użytkownikom wysyłanie wiadomości i nawiązywanie połączeń wideo bezpośrednio z komputerów stacjonarnych. Nowy interfejs sieciowy będzie zawierał szereg różnych opcji, w tym reakcje i odpowiedź na czacie, a także soczewki, które zostaną wkrótce wprowadzone. Na ten moment opcja desktopowa jest dostępna tylko przez Chrome, ale Snap chce również dodać obsługę większej liczbie przeglądarek internetowych. Snapchat w przeglądarce będzie dostępny dla subskrybentów Snapchat+ na początek w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Meta dodaje nowy sposób kupowania produktów na Instagramie

Meta rozwija swój potencjał w obszarze e-commerce i wprowadza płatności między użytkownikami i firmami w czacie na Instagramie, co ma ułatwić dokonywanie transakcji w aplikacji. Nowy proces umożliwi firmom żądanie płatności w wątku wiadomości, a użytkownicy będą mogli przekazywać środki natychmiast, usprawniając zakupy. Dzięki tej funkcji, właściciele małych firm będą mogli rozmawiać z klientami w czasie rzeczywistym, odpowiadać na pytania i potwierdzać szczegóły zakupu. Jak wyjaśnia Meta, jeżeli użytkownik jest zainteresowany danym produktem, wystarczy że wyśle wiadomość do marki i złoży zamówienie bezpośrednio na czacie. W tym samym wątku, będzie mógł śledzić zamówienie i zadawać dodatkowe pytania. Użytkownicy będą mogli korzystać z Meta Pay (system płatności znany wcześniej jako „Facebook Pay”), aby sfinalizować zakup, a firmy będą wtedy mogły utrzymywać połączenie w sprawie aktualizacji i szczegółów podczas przetwarzania zamówienia. Płatności za pośrednictwem wiadomości są teraz dostępne dla małych i średnich firm z siedzibą w USA. Czy takie rozwiązania pojawią się na Polskim rynku? Raczej nie w najbliższym czasie, bo nadal w Europie nie ma finalizacji zamówienia, ani możliwości podpięcia feeda produktowego pod live stream.

Tekst: Małgorzata Obielak, Performics

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas klikając Pytania i Odpowiedzi na TikToku. Odpowiemy filmem.

Poprzedni artykuł z cyklu o social mediach dostępny tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.