Wirtualna Polska inwestuje ponad 12,6 mln zł w Patronite

Twórcy obecni na platformie crowdfundingowej zyskają dostęp do szerszego grona odbiorców oraz nowych metod monetyzacji.

Wirtualna Polska Holding, właściciel m.in. portali Wp.pl, i O2.pl, inwestuje w Patronite ponad 12,6 mln zł, nabywając 40% udziałów w największym polskim serwisie internetowym łączącym twórców z patronami. Transakcja ma dać twórcom obecnym na platformie crowdfundingowej dostęp do szerszego grona odbiorców oraz nowych metod monetyzacji.

Patroni pomagają twórcom prowadzić działalność, deklarując miesięczną kwotę wsparcia zaczynającą się zazwyczaj od 10 zł, a dochodzącą do kilkuset złotych. Środki na Patronite.pl zbierają zarówno osoby indywidualne – blogerzy, podcasterzy czy youtuberzy, jak i większe podmioty. Zbiórki prowadzone na tej platformie są głównym źródłem przychodów dwóch stacji radiowych działających wyłącznie online – Radia 357 i Radia Nowy Świat. Radio 357 jest obecnie liderem zarówno pod względem kwoty miesięcznego wsparcia zapewnianego przez patronów (ok. 800 tys. zł), jak i liczby patronów (prawie 44 tys.). Łącznie ta radiostacja zebrała 15,5 mln zł wsparcia, dłużej działające Radio Nowy Świat – ponad 18,6 mln zł. Ponad 3 mln zł uzbierali z kolei na Patronite na realizację swoich projektów bracia Tomasz i Marek Sekielscy, dziennikarze i dokumentaliści.

– Dzisiaj w internecie dynamicznie rozwijają się nie tylko główne portale i znani wydawcy czy telewizje. Ogromne znaczenie mają też niezależni, samodzielni twórcy, którzy swoją ciężką pracą budują codzienne relacje z użytkownikami. Inwestując w Patronite, z jednej strony chcemy im w tym pomóc, a z drugiej również uczyć się od nich – mówi Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding SA (na zdjęciu).

Paweł Piasecki 962 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.